Čínský vztek na Západ zastiňuje přísnější akci vůči Severní Koreji

Přečetli jsme: Čína váhá ohledně většího západního tlaku na Severní Koreu a její režim, který provádí vojenské testy se strategickým dopadem. Co všechno Peking zvažuje?

Poslední jaderný test Severní Koreje navrší další tlak na Čínu, aby podnikla proti svému sousedovi tvrdá protiopatření. Jenže Peking už nyní pochybuje, že ekonomické sankce zapůsobí a říká, že to není jen čínská odpovědnost držet Pchjongjang na uzdě. O čínském postojí k severokorejskému problému napsali pro Asia Times Ben Blanchard a Philip Wen.

Čína kritizuje Západ a jeho spojence za to, že v poslední době podporuje teorii „Čína je zodpovědná“ za Severní Koreu. Vadí ji i vojenská cvičení Soulu a Washingtonu, které podle Pekingu napětí tedy rozhodně nesnížily.

Spojené státy musejí hrát svou vlastní roli a nemohou jen slepě tlačit na Čínu, aby zmáčkla Severní Koreu, říká bývalý čínský diplomat z think-tanku spojeného s ministerstvem zahraničí. Vážnost aktuálního jaderného testu znamená, že Čína podpoří nové tvrdé akce, včetně přerušení dodávek ropy. Ale Čína také uvede, že i ostatní musejí přitvrdit.

V minulém týdnu čínské ministerstvo zahraničí opakovaně odmítalo volání západních zemí a Japonska, aby Čína držela Severní Koreu více na uzdě s tím, že je potřeba tlačit na dialog, což je rovněž součástí rezolucí OSN a že eskalace sankcí byla očividně neefektivní.

Čínské obavy

Podle čínské mluvčí je vidět, že sankce jsou dál platné a na druhé straně severokorejský proces jaderných testů také dál pokračuje. Státní noviny Global Times také obvinily představitele Británie a Austrálie z toho, že neustále vyzývají Čínu, aby toho udělala víc. Tón, v němž to Čína odmítla, vyvolala u západních diplomatů otázky, do jaké míry bude Peking ochoten strávit další sankce.

Čínské obavy se týkají toho, že zcela odříznout Severní Koreu bude znamenat její kolaps, což povede k vlně uprchlíků, kteří se pohrnou do čínských severovýchodních provincií. Čína prý s USA spolupracovala na sankcích do určité míry tak, aby nebyla USA záminku k vojenskému úderu. Jeden z diplomatů pod anonymitou ovšem uvedl, že Čína nepůjde tak daleko, aby to mělo skutečný dopad na odhodlání Severní Koreje stát se jadernou mocností.

Krátké stanovisko čínského ministerstva zahraničí říká, že Čína test odsuzuje, vyzývá Severní Koreu, aby zastavila své „chybné akce“ a vrátila se k rozhovorům.

Jeden ze severokorejských expertů uvedl, že Pchjongjang opakovaně ukázal, že se svého jaderného programu nevzdá a že sankce se sice neukazují být účinné, ale šance vyřešit korejskou krizi rozhovory byly také „miniaturní, pokud vůbec existující.“

Global Times uvedly již v dubnu, že pokud budou severokorejské provokace pokračovat, pak čínský lid schválí přísnější sankce, včetně omezení vývozu ropy. Čína, která do Severní Koreje dodává surovou ropu už dodávky do země nevykazuje, ale jihokorejská data určité dodávky evidují, včetně ropných produktů.

Si Severní Koreu nezmínil

Načasování jaderného testu zastiňuje začátek summitu skupiny BRICS, přišlo jen chvíli před klíčovým projevem čínského prezidenta. Sám prezident Si ovšem Severní Koreu během svého 45-minutového projevu vůbec nezmínil. Čínská média se věnují dominantně summitu.

Čína by mohla zastavení severokorejských testů hodně získat a již nyní Čína uvádí, že je plně zavázána sankcemi OSN. Severní Korea je u běžných Číňanů nepopulární, i když jsou možné ještě zbytky loajality v armádě vzhledem k obětem korejské války.

Je prý potřeba rychlé akce vůči Severní Koreji, nebo i tak USA rychle eskalují válku slov a provokují se navzájem směrem k ozbrojenému konfliktu. Možnost využití zbraní nelze vyloučit, říká bývalý diplomat.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.