Francie: Dva roky na změnu sociálního systému

Zpráva dne:  Ministryně práce Francie: změna zákoníku práce jen jeden dílek skládačky, informovaly o plánech Macronovy vlády noviny Financial Times.

Francouzská ministryně práce slíbila zcela změnit sociální systém Francie a to za dva roky. Reformy trhu práce jsou prý jen první v řadě opatření, jak chce prezident Macron bojovat proti nezaměstnanosti.

Už brzy mají začít jednání o změně pojištění v nezaměstnanosti (34 mld. euro ročně) a profesních kvalifikačních programů (30 mld. euro ročně). Reforma trhu práce má změnit „duch“ francouzských pracovních vztahů a dát prostor pro malé firmy a start-upy. Podle ministryně to není jen nástroj, ale změna dynamiky trhu práce.

Prý je to všechno jako Rubikova kostka, je potřeba změnit všechna políčka a postupovat rychle, neboť vláda je plná energie. Reforma trhu práce je pro Macrona klíčovou podmínkou ke změně francouzské ekonomiky. Chce tím uzavřít mezeru mezi Francií a Německem, která se více rozevřela po Velké recesi.

Jenže už nyní 60 % Francouzů opatření odmítá a jen třetina si myslí, že pomohou snížit nezaměstnanost (9,5 %). Ministryně práce Pénicaudová byla šest let zaměstnána u Danone v sekci lidských zdrojů. Také pracovala v Business France, tedy v sekci ministerstva financí, které podporuje zahraniční investice směřující do Francie.

Její reformy jsou tedy dány ve prospěch byznysu, zaměstnavatelů, kterým dávají větší flexibilitu. Někteří ekonomové pochybují o tom, že takovéto reformy významně povzbudí tvorbu nových pracovních míst. Ministryně říká, že neochota najímat lidi je dána strachem, že se firma nebude moci přizpůsobit.

A také prý nejde jen o reformy trhu práce, ale o daňové úlevy pro firmy a školící plán pro dlouhodobě nezaměstnané. Podle Pénicaudové je důležitá psychologie, reformy musejí proběhnout ve stejnou dobu. Pénicaudová také řekla, že 35-hodinový týden už opravdu není téma a že Francie prochází velkými kulturními změnami. Prý jde o odbory, které si uvědomují změnu, nová generace manažerů, která se nechová tak hierarchicky a také větší důraz vlády na menší firmy, ne jen národní šampiony.

Domnívá se, že sociální pokrok a konkurenceschopnost se mohou doplňovat a uvádí Danone jako firmu, která rozšířila zdravotní pojištění na všech 100 000 zaměstnanců, i tam, kde to pojištění ani neexistovalo. A na závěr dodala, že její zkušenost říká, že nejlepší řešení mohou být nalezeny u firem.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.