Počet ohrožených evropských bank prudce vzrostl

Financial Times. Počet velice ohrožených evropských bank v minulém roce prudce vzrostl a blíží se úrovni z roku 2013. A to navzdory snahám o vylepšení rozvah a zisků, ukazuje analýza konzultantské firmy Bain. Každoroční zpráva, která je ovšem poprvé přístupná veřejnost, zkoumá 110 evropských bank a oceňuje je dle ziskovosti a síly rozvahy.

Ti nejslabší mají hned několik problémů, v roce 2016 do této kategorie spadalo 31 bank, což se blíží nejhoršímu číslu 35 z roku 2013.

Bain se také pochlubil tím, že každá banka, která v minulé dekádě padla, se nacházela v kategorii nejslabší. A spadaly tam také ty banky, které musely být rekapitalizovány.

Nejznámějším případem nejslabší kategorie je Banco Popular, která byla zachráněna Santanderem.

Banky mají problém nejen se ziskovostí, ale následně také s celou rozvahou, protože se jim začnou kumulovat ztráty, musejí často znovu ocenit svá aktiva poté, co ECB zkoumala to, jak řešení problémové úvěry.

Navýšení kapitálu nařízené regulátory nebylo dostačující k tomu, aby se banky dostaly z kategorie nejslabší, protože mnoho z nich má stále vysoký podíl úvěrů v selhání. 11 italských bank se nacházelo v kategorii nejslabší ke konci minulého roku.

Ale nová kategorie ukazuje i vítěze, tedy banky s vysokou ziskovostí a dobrou rozvahou. Takových bylo celkem 42.

Ukazuje to, že evropské bankovnictví se dále polarizuje.

Je ale možné se z kategorie nejslabší dostat mezi nejsilnější, analýza takové případy uvádí. Snížily úvěry, zbavily se problémových úvěrů, zvýšily vklady. Nicméně banky v analýze nejsou uvedeny jmenovitě, na doporučení právníků, i když pořadí je dáno dle veřejně dostupných dat. Banky jsou uváděny dle národnosti.

Nejslabší kategorie zahrnuje 11 italských bank, šest španělských, pět německých a dvě řecké.

A naopak kategorie nejsilnější zahrnuje po pěti z Německa, Francie a Nizozemska a čtyři ze Švédska.

Do výzkumu byly zahrnuty i britské banky, jedna z nich se dostala mezi nejsilnější, v kategorii nejslabší není ani jedna.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.