Martin Schulz z německé sociální demokracie v rozhovoru: Angela Merkelová nemá žádný plán

Přečetli jsme: Sociálnědemokratický předák Martin Schulz vede nyní konfrontační kampaň vůči kancléřce Angele Merkelové. Kritizoval její politiku vůči Erdoganovu Turecku, dieselovou sféru a Merkelovou přirovnal k odcházejícímu Helmuthu Kohlovi.

Německá stanice ARD přinesla rozhovor s kandidátem sociální demokracie na kancléře Německa Martinem Schulzem. Schulz se choval útočně, ať se to již týkalo dieselové aféry, či vztahu k Turecku. Pár týdnů před německými volbami vyhledává očividně konfrontaci s Merkelovou a její CDU. Volby podle Schulze ještě prohrané nejsou.

„Angela Merkelová nemá žádný plán,“ říká Schulz vzhledem k aktuálnímu sporu o diesel a o budoucnost spalovacích motorů. Schulz zveřejnil k tématu pěti bodový plán SPD a tvrdí, že dieselová technika musí být optimalizována. A také se domnívá, že benzín a diesel budeme ještě dlouho potřebovat. Změnu musejí financovat výrobci, v nouzi bude muset stát automobilky donutit, aby tyto náklady přejaly.

Stanovení lhůt pro dieselový pohon není podle Schulze řešení. Nepovažuje za smysluplné vůbec hovořit o nějakém datu. Vyvolalo by to jen znejistění spotřebitelů.

Ostrá kritika Turecka

Také ostře kritizoval Merkelovou za její politiku vůči Turecku. On je pro tvrdý postup vůči Turecku i Erdoganovi. Podle Schulze je to prezident, který porušuje mezinárodní pravidla a vměšuje se do německých voleb. Je potřeba na tyto neakceptovatelné způsoby reagovat. Schulz kancléřce vyčítá, že na Erdoganovy provokace reaguje příliš váhavě. Jak dlouho prý bude Německo, ptá se Schulz, jen přihlížet, jak jej Erdogan vodí za nos? To říká také s ohledem na Němce, kteří se v Turecku ocitli ve vazbě.

Schulz očividně akceptuje, že kvůli tvrdému postoji ho bude volit méně německých Turků. Ale kvůli taktickému zvažování se nemůže vzdát principů, říká Schulz. A tak Merkelové předhazuje, že jedná takticky. Ovlivňuje to podle něj silně německou vnitřní politiku. Merkelová se tak chová, vše se hodnotí jen takticky, říká dále Schulz v rozhovoru pro ARD.

Podporuje silně ministra zahraničí Gabriela, který nedoporučoval cesty do Turecka. Gabriel prý dělá chytrou zahraniční politiku.

Schulz a Gabriel

A vůbec, bývalý šéf SPD a současný ministr zahraničí se stále častěji vyjadřuje k vnitřním politickým tématům. Zlé jazyky dokonce hovoří o „paralelním“ volebním boji. Schulz ovšem potvrzuje, že on a Sigmar Gabriel spolu hovoří denně s tím, že právě Gabriel je osvědčeny bojovník ve volební kampani.

Navzdory špatným výsledkům průzkumů volby Schulz nevzdává. Říká, že každý druhý volič ještě není rozhodnut. A on chce právě oslovit ty nerozhodnuté. Nyní bude volební kampaň skutečně napínavá. Mnoho lidí má podle Schulze pocit, že Merkelová je odtržená od reality. Schulz to přímo srovnal s agonii konce kancléřství Helmuta Kohla v 90. letech a říká, že od tohoto chce Německo ušetřit.

Schulz rovněž oznámil plán pro vzdělávání, jedná se vzdělávací iniciativu, která zahrnuje více míst v celodenních školkách, odstranění poplatků za školky, investice do nových a lépe vybavených škol. Celkem za 12 miliard eur.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Olaf Kosinsky – Own work, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57405315

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.