Nejoblíbenější lídr Brazílie byl usvědčen z korupce na základě chabých důkazů

Přečetli jsme: Jaké jsou politické okolnosti obvinění a odsouzení bývalého brazilského prezidenta Luize Ignácia Luly da Silvy?Lula da Silva a jeho Strana pracujících jsou urážkou tradiční elity země – která je sama ponořena v korupci – takže ho chce zničit za každou cenu, píše Mark Weisbrot pro deník Huffington Post.

Reuters už psal o tom, že bývalý prezident Lula čelí šestému soudu kvůli korupci. A pro většinu světových médií to bylo vše, co potřebovaly vědět. Rozsudek prý až devět let ve vězení, takže kdo by měl nějaké pochyby o jeho vině.

Lula da Silva je jeden z nejpopulárnějších prezidentů brazilské historie, opouštěl úřad s popularitou 80 %. Tedy byl i silným kandidátem pro prezidentské volby příští rok. A jeho oponenti, což jsou téměř všechna velká média v Brazílii, jsou ráda, že ho mají ze hry.

Proti Lulovi svědčí kriminálník

Stojí za to, píše Weisbrot, podívat se na důkazy u případů, za něž byl Lula souzen. Lula je obviněn z toho, že přijal úplatek ve formě bytu od brazilské stavební firmy OAS. Proti Lulovi v tomto případě předělaného bytu, který byl prý prodán za nižší cenu, svědčí kriminálník Pinheiro Filho. Ten byl zapojen v obrovském skandálu, který se týkal státní ropné firmy a kontraktů za přemrštěné ceny.

Pinheiro se zbavil většiny trestu „výměnou“ za to, že svědčit proti Lulovi. Jenže po drsné brazilské vazbě, kdy Pinheiro nejprve tvrdil, že Lula v kauze nehrál žádnou roli (a říkal totéž, co Lula při obhajobě), svou verzi změnil ke spolupráci.

Soudce Moro je také známá firma. Stojí za úniky hovorů mezi Lulou a jeho právní zástupcem, mezi Lulou a Dilmou Rouseffovou, dokonce i mezi Lulou a jeho ženou a dětmi. A také z Lulova zatčení udělal velký mediální spektákl. K jeho domovu bylo vysláno více než 200 policistů, média dostala zprávu předem tak, aby bývalý prezident byl mediálně prezentován jako kriminálník.

Důkazy?

A důkazy? Interní komunikace firmy ukazuje, že někteří lidé zamýšleli speciální byt pro Lulu. Takže firma OAS chtěla „dát dárek.“ Jenže nic neukazuje na to, že Lula, či jeho žena ten „dárek“ akceptovali, nebo že by se o to snažili. Naopak, jsou zde silné důkazy o opaku. Nikdy si byt nekoupili a ani si ho koupit nezamýšleli. A dokonce v něm ani nikdy nebyli, takže to není „zamaskovaný zločin.“

Ovšem na titulkách médií bylo, že Lula byl uznán vinným z korupce a praní špinavých peněz. Toto praní špinavých peněz je právě to, že prý akceptoval byt místo hotovosti. Titulky ale vypadaly, že šlo o mnoho zločinů a velké částky.

Jenže ten veliký apartmán nebyl dokonce dříve než v roce 2014, kdy Lula už nebyl v úřadě. Takže to dalo práci, píše Weisbrot, jak vymyslet, aby byl Lula obviněn. Koneckonců v Brazílii, ani v USA (stačí se podívat na Hillary Clintonovou) není trestné dostávat po skončení úřadu dárky od korporací. Takže soudce musel „zjistit“, že dárek ve formě bytu, v němž Lula nikdy nebyl, byl spojen se skandálem starým čtyři roky. A jaký je jediný důkaz? Ano, svědectví Pinheira.

Smrtelná rána pro demokracii

Když brazilská ostentativně zkorumpovaná elita provedla parlamentní puč, aby se zbavila zvolené prezidentky Rousseffové, byla to smrtelná rána pro demokracii země. I sám federální žalobce došel k závěru, že porušení zákona, za které byla Dilma odvolána z úřadu, nebyl trestný čin. Naopak, bylo to něco, co dělali minulí prezidenti i guvernéři.

Strana pracujících byla urážkou pro brazilskou tradiční elitu, z nichž se mnozí vřele dívají na diktaturu (jen před třiceti lety). Představte si tu drzost davu, když si zvolí bývalého dělníka a následně bývalou guerillovou bojovnici proti diktatuře. Oba dva byli ve vězení, protože bojovali za demokracii a za zájmy brazilských chudých a pracujících.

Tito lidé chtějí zaručit, že se něco takového – co by se pod tou jejich „demokracií“ stávat nemělo – už nestane. Katastroficky podkopali právo i oddělení moci ve státě, když odstranili Dilmu a nyní jdou po Lulovi. Dělají si ze soudcovské nezávislosti legraci. Ale nepodaří se jim nikdy vrátit zemi do 20. století, před ekonomický a sociální pokrok, kterého bylo dosaženo za éry Strany pracujících, uzavírá autor.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.