Spor o sankce vůči Severní Koreji

Zpráva dne: Mezi světovými hráči panují neshody ohledně dalších sankcí proti Severní Koreji, která provedla další nukleární test. V čem se velmoci v postoji k sankcím jako řešení liší a proč?

Po doposud největším atomovém testu Severní Koreje používají USA ostrý tón. Ruský prezident varoval před „globální katastrofou.“ Kancléřka Merkelová požaduje mírové řešení konfliktu. Ale neshody jsou v otázce přísnějších sankcí, informuje ARD Tagesschau.

Po nejnovějším testu vodíkové bomby v Severní Koreji jsou země rozpolceny – jak reagovat na režim v Pchjongjangu. EU by se měla radit tento víkend o nových sankcích, to je prý podle Merkelové naléhavě nutné.

USA a Jižní Korea tuto evropskou iniciativu podporují. USA chtějí zostřit sankce proti Severní Koreji urychleně.

Ruský prezident Putin označil sankce za „zbytečné a neúčinné.“ Odsoudil nejnovější test Severní Koreje a vyzval k rozhovorům. Na okraji jednání BRICS uvedl, že nikomu nesmí být hrozeno zničením. Nedává také podle Putina žádný smysl zvyšovat vojenskou hysterii. To je podle něj „cesta nikam.“ Vývoj by také mohl skončit světovou katastrofou. A také dodal, že nejprve USA uvalí sankce na Rusko a Severní Koreu, a pak požadují, aby Rusko pomáhalo při uplatňování sankcí proti Koreji.

USA a Jižní Korea jsou ve shodě a chtějí znovu maximálně zvýšit tlak na Severní Koreu. Trump chce Jižní Koreji dodat zbraně a vojenské vybavení, prý v hodnotě mnoha miliard dolarů.

Měla by se také sejít Rada bezpečnosti, a to příští pondělí. Velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová uvedla, že předloží katalog s přísnějšími opatřeními. Čína ale uvedla, že jen v sankcích nemůže být řešení. A zdůraznila, že Čína „nikdy nedovolí chaos a válku na korejském poloostrově.“

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.