Skutečná šokující zpráva BRICS

Přečetli jsme: Další výzva unipolárnímu světu a Západu, nová triáda, Severní Korea a spor o Doklam: jak viděl summit skupiny BRICS známý brazilský novinář Pepe Escobar? 

Brazilský novinář Pepe Escobar píše o tom, že Putin odhalil multipolární světový koncept, v němž ropné smlouvy obejdou americký dolar a budou obchodovány za yuan, či zlato.

Pepe Escobar patří mezi kontroverzní novinářské osobnosti, jeho článek přinášíme jako součást našich snah o řadu pohledů na problematiku uskupení BRICS.

Escobar připomíná, že v Siamenu, kde se konal summit skupiny BRICS, byl kdysi prezident Si starostou. A zdůrazňuje důležitost geopolitického kontextu při konání summitu.

Podle Escobara je potřeba vnímat, že jádro BRICS je ono „RC“, tedy Rusko-Čína a jejich strategické partnerství. A navíc teď vzhledem k dění na korejském poloostrovu, je potřeba zdůraznit, že obě země mají hranici se Severní Koreou.

Peking uvalil jasné veto na válku – což si Pentagon dobře uvědomuje, píše  dále Escobar.

A uvádí, že šestý nukleární test Pchjongjangu byl předem oznámen, a přihodil se tři dny poté, co Američané nedaleko prováděli své vlastní testy včetně čtyř F35 a japonských F15.

Na stole je tak návrh „dvojítého zamrznutí“ – na vojenská cvičení USA/Japonska/Jižní Koreje a také na severokorejský nukleární program, diplomacie musí převládnout.

Jenže místo toho Washington hovoří o „nukleárních možnostech“ jako o nástroji řešení konfliktu.

Co se  týká indicko-čínského sporu o Doklam, tak se alespoň Indie a Čína dohodly na stažení vojsk z hranice, přičemž rozhodnutí, uvádí Escobar, bylo přímo navázáno na blížící se summit BRICS. Modi už to jednou zkusil, domnívá se Escobar, minulý rok před summitem BRICS chtěl Pákistán prohlásit za teroristický stát, což Čína vetovala. A Modi také ostentativně bojkotoval summit k iniciativě Pás a stezka, především kvůli ekonomickému koridoru mezi Čínou a Pákistánem.

Indie a Japonsko podle Escobara sní o tom, že si udělají svůj vlastní propojený projekt – Asijsko-Africký růstový koridor (AAGC). Což je podle názoru autora jen zbožné přání.

Brazílii nahlíží Escobar velmi tvrdě. Temer je podle něj uzurpátor, drakulovitá postava, zcela zkorumpovaná, jejímž hlavním cílem je prodat čínským investorům, což jen v jeho privatizačním schématu půjde – včetně těžby zlata v Amazonu v oblasti velikosti Dánska.

Nová rozvojová banka BRICS se skutečně jen rozbíhá, jen začíná financovat projekty. Není vhodné, domnívá se Escobar, ji srovnávat s Asijskou infrastrukturní a investiční bankou. Budou investovat do různých typů projektů, spíše se vzájemně doplňují.

Nepříjemnost pro unipolární pořádek

Co se globálního uspořádání týká, tak BRICS už jsou velkou nepříjemností pro unipolární pořádek. Si to uvedl zdvořile: „Nás pět zemí by mělo hrát v globální governance aktivnější roli.“

A také byl představen „dialog“ s Mexikem, Egyptem, Thajskem, Guineou a Tádžikistánem, což je mapa pro tzv. BRICS plus – tedy konceptualizace Pekingu, která byla navržená již minulý březen čínským ministrem zahraničí.

A další rozvoj možná nastane ještě před koncem tohoto roku, v tzv. RCEP – Regionální všeobecné ekonomické partnerství“ – i vzhledem ke smrti Transpacifické dohody.

Navzdory tomu, co šíří Západ, tak RCEP není vedeno Čínou, jeho součástí je Japonsko a také Indie a Austrálie, plus deset členů ASEAN. Zásadní otázka, domnívá se Escobar, je, co chce Indie, jestli zastavit RCEP a zároveň bojkotovat Jeden pás a jednu stezku.

Jsou tu i důležité kritické hlasy, které říkají, že BRICS ničí odstředivé ekonomické síly, je to nadprodukce, nadměrný dluh a deglobalizace. Uvidíme, říká Escobar, and nepodceňoval by sílu dostředivého čínského kapitalismu.

Když začne hovořit Putin, uvádí Escobar, pak se odhalí skutečná bomba uvnitř BRICS. Putin zdůraznil „spravedlivý multipolární svět“ a svět proti protekcionismu a nových bariér v globálním obchodě.

Shoda Číny a Ruska je prý u Sýrie, i u řešení problému Severní Koreje.

Shoda je také vidět na Deklaraci, která navrhuje „Afghánci vedený a Afghánci vlastněný“ mír, a proces národního smíření, včetně moskevského formátu konzultací.

Což je kód pro plně asijské řešení Afghánistánu, nikoliv západní, které by zprostředkovala Šanghajská organizace spolupráce, vedená Ruskem a Čínou. Afghánistán je pozorovatelem organizace.

A pak, říká Escobar, skóroval Putin rozhodující gól: „Rusko sdílí obavy zemí BRICS z nespravedlnosti globální finanční a ekonomické architektury, která nedává dost prostoru rostoucí síle rozvíjejících se zemí. Jsme připraveni pracovat s našimi partnery k podpoře reforem mezinárodní finanční regulace a k překonání nadměrné dominance omezeného počtu rezervních měn.“

Poslední věta je zdvořilým způsobem, jak vyřešit to, co se v BRICS diskutuje už roky – jak obejít americký dolar a petrodolar.

Peking se do hry zapojil, myslí si Escobar. A jako příklad uvádí zavedení futures smluv u surové ropy oceněné ve yuanech a směnitelné za zlato.

To podle Escobara znamená, že Rusko i Irán budou moci obejít ruské sankce tím, že budou obchodovat energetické zdroje ve svých vlastních měnách, nebo ve yuanech. A v tom je rovněž schován čínský princip win-win, yuan bude plně směnitelný za zlato jak na šanghajské, tak na hongkongské burze.

Nová triáda

Nová triáda ropa, yuan a zlato je výhra – výhra – výhra. Není problém, zdůrazňuje Escobar, když budou chtít poskytovatelé energie preferovat platby ve fyzickém zlatu místo yuanu. Hlavní zpráva je, že se obejde americký dolar.

Rusko a Čína už delší dobu přes své centrální banky rozvíjejí swapy rubl-yuan.

Escobar se domnívá, že takovéto návrhy se mohou rozšířit nejen v Eurasii, ale v celém globálním Jihu.

Určité sekce „válečnické strany“ v USA, jak je Escobar nazývá, vsadily na poštvání Indie proti Číně, ale tohle je nepotěší. I když nyní BRICS čelí ekonomickému zmatku, odvážná dlouhodobá mapa, která jde za deklaraci ze Siamenu, je už připravena.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor –  Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=52307831

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.