Záhada astronomických cen másla

Zpráva dne: Také Německo má problém s cenami másla. Ty jsou kolem 2 euro, zatímco cena mléka je stabilní. Proč?

Na úvod německý deník Die Welt píše, že máslo už v Německu stojí skoro dvě eura, zatímco ovšem ceny mléka zůstávají stabilní. Čím je to dáno?

I u kasy už se lidé diví tomu, proč v Německu u Lidla stojí máslo téměř dvě euro, zatímco mléko nezdražilo. Vždyť je máslo přeci mléčný produkt.

I ekonomové vidí, že cena másla a mléka se vyvíjejí zcela odlišně. Plnotučné mléko stojí v Německu průměrně 68 centů, jenže cena másla šla – podobně jako v ČR a v ostatních zemích – razantně nahoru. A jen pro připomenutí: ještě před rokem stálo máslo méně než euro.

Jedním z důvodů rozdílu mezi cenami mléka a másla je doba, na kterou se uzavírají smlouvy. U mléčných výrobků jako je tvaroh či jogurt se smlouvy uzavírají na šest měsíců, ceny se mění podle půlročních intervalů. Ale u másla jsou to dvou až tříměsíční smlouvy.

Takže je možné, že 1. listopadu půjdou ceny i u mléčných výrobků nahoru. Cen másla se týká klasický ekonomický fenomén interakce nabídky a poptávky, která ovšem probíhá s časovým zpožděním. Takže v dobrých časech se hodně vyrábí, dojde k nadměrné nabídce a ceny jsou dolů. No a když se výrobci přizpůsobí s množstvím produkce, je to jen otázka času, kdy nebude dost zboží a cena jde rychle nahoru.

Když byla v minulém roce cena mléka nízká, tak omezili zemědělci výrobu, nebo ji dokonce zcela zastavili. A to pociťujeme nyní. Dostupného množství mléka je méně, takže chybí základní surovina pro výrobu másla, uvádí Die Welt.

Roli hraje také změna spotřebitelských zvyklostí. Roky měly živočišné tuky špatnou pověst, prý jsou velice nezdravé. Pak mnoho producentů mléka začalo investovat do krav, které produkovaly méně tučné mléko.

Tento problém se objevil zrovna ve chvíli, kdy živočišné tuky zažívají renesanci. Najednou není máslo tak škodlivé, však už před třemi roky přišel časopis Time s nápisem „Jezte máslo.“

Nejen Američané se vracejí k máslu, ale i rostoucí střední třída v Číně začíná dávat přednost máslu před margaríny. A dodatečná poptávka naráží na omezenou nabídku – a ceny rychle rostou.

Zkrátka a dobře, starý vzorec, kdy šly ceny mléka a másla spolu, už neplatí. Od roku 2016 se ceny rozpojily, mléko zdražilo o třetinu, ale cena másla se více než zdvojnásobila.

Die Welt zdůrazňuje, že „máslový šok“ není jen otázkou pro německého spotřebitele, ale pro celou Evropu. A nejde jen o máslo, protože následky se mohou brzy projevit výrazněji třeba u ceny croissantů či u briošek.

A Britové už si udělali i kalkulaci, kolik ušetří, když si ze smetany začnou máslo vyrábět sami.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.