Evropská centrální banka: posilování eura brzdí inflaci

Economic Times.  Guvernér ECB uvedl, že při zvažování o ukončování programu kvantitativního uvolňování musí centrální banka vzít v úvahu posilování eura, které brzdí inflaci.

Na čtvrtečním sezení byly potvrzeny nízké úrokové sazby i pokračování programu kvantitativního uvolňování až do prosince tohoto roku.

Střednědobý výhled inflace byl revidován směrem dolů, a to právě kvůli apreciaci eura. Inflace příští rok by měla dosáhnout 1,2 %.

Volatilita kurzu se navíc podle Draghiho stala nových faktorem nejistoty v tvorbě monetární politiky.

ECB čelí dále dilematu, kdy a jak program kvantitativního uvolňování ukončit, neboť růst je slušný, ale inflace nedostatečná a pod cílem ECB,  a také růst mezd je slabý.

Zdá se, že klíčové rozhodnutí ohledně dalšího pohybu monetární politiky ECB přijde na zasedání v říjnu. Jestřábi z Německa chtějí, aby byl program rychle ukončen, zatímco ostatní se bojí, že rychlý konec by mohl vést k dramatického zhoršení finančních podmínek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.