Polská premiérka: Polsko má nárok na úhradu válečných škod

Financial Times.  Polská premiérka uvedla, že země má nárok na reparace z Německa za škody, které Polsko utrpělo během druhé světové války. Jde o další napětí mezi Varšavou a Berlínem.

Prozatím probíhají přípravné práce na úrovni parlamentu.

V roce 1953 se nicméně Polsko reparací zřeklo a v roce 2004, kdy se Polsko stalo členem EU, bylo zopakováno, že deklarace z roku 1953 stále platí.

Navzdory tomu byla otázka reparací znovu oživena Jaroslawem Kaczynskim, který je předsedou Práva a spravedlnosti. Ten uvedl, že země nebyla řádně odškodněna. Někteří pozorovatelé se ovšem domnívají, že jeho rétorika je namířena na domácí podmínky, nikoliv zahraniční. Není tedy jasné, jak bude Polsko s požadavky dále pokračovat.

Někteří proto uvádějí, že jde o to ukázat, že Právo a spravedlnost mohou jít „i na těžkou váhu“, těžší než jsou oni sami také na mezinárodní scéně. Možná si ale část strany bude myslet, že skutečně mohou nějaké reparace vyžadovat. Jenže takovýto krok by jen dále poškodil důvěryhodnost Polska.

Německo z právního hlediska nemá obavy, ovšem obává se dalšího zhoršení vztahů s Polskem. Ty už jsou poškozeny tím, že Polsko navýšilo vliv vlády nad soudy a médii, což někteří vnímají jako hrozbu demokracii. Německo prozatím ponechalo prostor Evropské komisi ke kritice kvůli obavám, že jeho iniciativa by jen vybudila odkazy na druhou světovou válku.

Přesto ale nyní Angela Merkelová promluvila. Uvedla, že chce mít s Polskem velmi dobré vztahy, ale nemůže prostě držet jazyk za zuby a neříkat nic jen kvůli tomu, aby bylo ticho a klid.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.