Saúdská Arábie přepracovala transformační plán korunního prince

Financial Times. Rijád si zřejmě uvědomuje, že některé cíle byly příliš ambiciózní, konstatovaly britské noviny Financial Times.

Saúdská Arábie přepracovává svůj národní ekonomický plán reforem a to jen rok poté, co byl s pompou představen. Některé cíle mají delší časový horizont a některé oblasti byly vypuštěny.

Národní transformační plán se stal centrem plánovaných změn ropné ekonomiky a podporoval ho korunní princ Mohamed bin Salmán, který je nyní korunní princem a dědicem trůnu.

Čas tedy byl prodloužen v některých případech k horizontu 2030. ale není jasné, zda tato změna ovlivní plánovaný vstup Saudi Aramco na burzu (5 % podíl).

Hlavní body původního plánu zahrnovaly privatizaci státních aktiv, 1,2 milionu pracovních míst v soukromém sektoru a snížení nezaměstnanosti z 11,6 % na 9 %.

Další iniciativy jako dostupné bydlení a reformy finančního sektoru budou nyní pod různými ministry. Mnoho cílů bylo prý příliš agresivní a dopad na ekonomiku tak příliš velký.

Poradci se ovšem obávají, že by revize mohla vnést mezi investory zmatek. Ti už se bojí ekonomického zpomalení a také politických intrik v královské rodině. A reformy jsou spíše namířeny na získání příjmu – zvýšení daní a snížení dotací než na ekonomický růst.

K dalším cílům ovšem patří i navýšení participace žen v pracovní síle a podpora malých a středních firem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.