Syriza oživuje radikální politiku, aby si usmířila podporovatele

ečetli jsme: Levicová Syriza se snaží  výběrově oživit radikální levicovou politiku. V jakých případech a proč? 

Řecká vláda provádí reformy spojené s třetím záchranným balíčkem ve výši 86 mld. euro. Ale také oživila některé své radikálnější politiky, aby si usmířila své podporovatele.

Opatření, která byla nedávno schválena Tsiprasovou vládou míří na tradiční nepřátele: vysoce vydělávající advokáty, doktory, zahraniční akademiky a soukromé investory ze zahraničí. Utahuje se daňová smyčka, nová legislativa ovšem vrací reformy, které byly zaměřeny na navýšení akademických standardů. Úřady také oddalují projekt těžby zlata kanadské Eldorada Gold ve výši 1,5 mld. eur, což je největší zahraniční investice.

A anarchisté, kteří mají vazby na levicovou frakci Syrizy, útočí na obchodní prostory a znovu tak oživují ideu pouličních protestů. Policie jen pár lidí zatkla, žádný případ se dosud k soudu nedostal.

Posílení levicového renómé

Analytici uvádějí, že Syriza chce zpět své levicové renomé poté, co úspěšně dokončila druhou revizi záchranného balíčku, zajistila si další tranši a získala pochvalu od věřitelů. Krok, který podtrhuje nárůst důvěry v řecké vyhlídky, se Atény v červenci poprvé za tři roky vrátily za trh suverénního dluhu s emisí dluhopisů ve výši 3 mld. euro.

Ekonomika by měla tento rok růst, což by měl být nejlepší výsledek od roku 2007. jenže v souvislosti s podmínkami záchranného balíčku vláda souhlasila s drastickou redukcí daňového prahu (tj. částky, která se zdaňuje) a také souhlasila s dalšími škrty penzí, které se již tak scvrkly o 50% během krize. Tyto kroky vedly k nárůstu podpory opozice.

V průzkumech má konzervativní Nová demokracie před Syrizou dvouciferný náskok. Pro Syrizu je důležité, aby svým voličům připomněla, že má stále radikálně aktivistickou agendu.  

Tato nová opatření, i když jsou disruptivní, byla zřejmě vybrána tak, aby nevyvolala negativní reakci od EU a MMF, které nad reformním programem dohlížejí. Týkají se sektorů, která nejsou pro věřitele priorita, alespoň krátkodobě ne.

Řecký ministr financí již na začátku roku uvalil na svobodná povolání novou regulaci, protože právě tyto skupiny samostatně výdělečně činných jsou chronicky těmi, kdo neplatí daně. Jde např. o to, že musejí zaplatit daň z příjmu na celý rok dopředu a musejí platit podstatně vyšší sociální zabezpečení. Pokud někdy z advokátů, či lékařů vydělává více než 75 000 euro za rok, pak budou platit více než 70 % ze svého ročního příjmu v daních a sociálním pojištění.

Mnoho z těchto skupin to chápe jako trest za laxnost minulých vlád, a zpochybňuje udržitelnost takových opatření. Prý i poptávka po právních službách se výrazně zmenšila a s tím se zmenšily i příjmy těchto skupin. Pokud prý nebudou nové daně upraveny, pak už práce nebude pro starší lidi motivační.

Nejen akademikům se to nelíbí

Řečtí akademikové zase tvrdí, že jsou trpce zklamáni novým zákonem, který obrací reformu univerzitního systému z roku 2011, která tehdy drtivě prošla parlamentem. Opět bude studentům dovoleno, aby si do nekonečna posouvali závěrečné zkoušky a budou mít volební právo ohledně volby správců univerzity. Jsou zde i pobídky, aby profesoři strávili celou svou kariéru v jedné instituci, jsou zakázány postgraduální kurzy v angličtině za poplatek a je obnoven status univerzity jako „azylu“, tj. místa kam policie nesmí.

Bývalá komisařka EU říká, že je to velký krok zpět. Říká, že univerzitní vzdělávání bylo zmodernizováno a bylo mezinárodní, nyní se prý univerzity opět stanou bitevním polem pro domácí politiku a ti, kteří budou moci, vycestují za vzděláním pryč.

Firma Eldorado Gold, před kterou je hrozba dlouhého arbitrážního řízení s vládou ohledně povolení dokončit závod na těžbu zlata v severním Řecku uvádí, že ohroženo je tak 1 200 pracovních míst. Produkce měla začít již tento rok, ale byla posunuta k roku 2020.

Zástupce Eldorada říká, že hlavní přínosy pro Řecko z těchto investice se už měly objevit. Právě tento případ je často citován jako odrazení investorů, kteří e obávají byrokratického zpoždění a komplikovaného právního systému. Zástupci Syrizy říkají, že těžby zlata na severu Řecka vytvoří nezvratitelné ekologické škody, návrhy firmy na projekt byly podpořeny v 18 případech expertními soudci v nejvyšším řeckém správním soudu.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – SYRIZA (http://www.syriza.gr) – http://www.syriza.gr/sites/www.syriza.gr/files/logo5.png, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20026425

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.