Moldavský prezident odmítá podepsat „protiruské zákony“. I na podruhé

RIA. Moldavský prezident Igor Dodon řekl v rozhovoru pro ruskou státní agenturu RIA Novosti, že nepodepíše ani jeden protiruský zákon a že si je jistý podporou lidu.

Na konci září má být svolána zvláštní schůze parlamentu, kde mají poslanci projednat zákony, které prezident odmítl podepsat. Také mají probrat novou iniciativu o zákazu vysílání ruských televizních kanálů v zemi.

Dodon řekl, že si je vědom toho, že v ústavě je napsáno, že prezident musí po druhém projednání zákon podepsat. „Vědomě půjdu na odmítnutí, pokud to nebude podle mého názoru odpovídat státních zájmům.“, sdělil. Bude se podle něj jednat o zákon, který činí z 9. května Den Evropy. Jak Dodon sdělil, jedná se o „svatý svátek“, „den památky, den vítězství.“ Podobně se chce postavit proti zákonu o „ruské propagandě.“

Moldavský prezident řekl, že ví, že v takovém případě parlament spustí proceduru odvolání prezidenta z postu prostřednictvím referenda. „Jsem připraven na to přistoupit. Jsem si jist, že lid bude na mají straně.“

Dodon rovněž připustil, že jako krajní variantu může vetovat všechny zákony, které k němu parlament pošle.

Poslední vývoj je pokračováním dlouhodobého sporu mezi prezidentem Igorem Dodonem a moldavskou vládou, která zdůrazňuje kurz evropské integrace a stala se iniciátorem podle agentury RIA řady „nepřátelských kroků vůči Rusku“. Dodon zdůrazňuje „normální“ vztahy s Moskvou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.