Výsledkem voleb není složení sněmovny, ale složení vlády, říká politolog Oskar Krejčí

Rozhovor:  Vzhledem k aktuální kauze kolem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, jsme se zeptali politologa a experta na mezinárodní vztahy Oskara Krejčího, jaký může mít celá kauza dopad na probíhající volební kampaň a na blížící se volby do Poslanecké sněmovny.

!Argument: Jaký dopad může mít vydání Andreje Babiše Poslaneckou sněmovnou na probíhající volební kampaň?

Oskar Krejčí: To v tuto chvíli přesně nevíme, protože netušíme, co udělá s jeho vydáním policie. Jsou tu dvě varianty. První je, že bude zatčen, obviněn a držen ve vazbě. V tu chvíli se elektorát rozloží a bude následovat propad. Druhá varianta je, že bude vyšetřován na svobodě. A v této variantě to elektorát neovlivní, protože má protestní povahu a koneckonců stál za Babišem, když už čelil jiným útokům.

V obou případech bude ovšem negativně ovlivněna volební účast. Na rovinu řečeno ale tato kauza není jediným faktorem, který volební účast sníží. Je to také nevyhraněnost sociální demokracie i určitý bezproblémový charakter voleb, který se pojí s dobrou ekonomickou situací. A také je to neschopnost lídrů stran vygenerovat zásadní témata.

!A.: Jak bude ovlivněn výsledek voleb, co můžeme očekávat?

O.K.: Když bude Babiš vyšetřován na svobodě, pak ANO volby vyhraje. Považuji ovšem scénář, v němž by hnutí ANO získalo více než 50 % mandátů ve Sněmovně za velmi nepravděpodobný. Babiš by pak byl vítěz, ale byl by relativní vítěz. Prezident Zeman ho bezesporu pověří sestavením vlády. A nyní se otevírají další možnosti. Jedna je většinová vláda, tj. sežene k sobě koaličního partnera či partnery. To se mu nemusí povést a může se opakovat scénář, který známe ze Slovenska, kdy vyhrál Vladimir Mečiar, ale nesehnal k sobě koaličního spoluhráče. Byl příliš silnou a svéráznou osobností…

Další možností je menšinová vláda s tichou podporou. Tady se nabízí tichá podpora strany, která ty ostatní moc nemusí a myslí si, že jim má co vracet; to by mohli být komunisté. V úvahu by možná připadali i lidovci, ale ti jsou až příliš rádi přímo ve vládě.

A pak je tu varianta z minulosti odzkoušená, tedy opoziční smlouva dle modelu „jedni vládu, druzí Sněmovnu“. A to už pak může kdekdo, je ale potřeba mít více než 50 % mandátů, mohla by to pak být třeba sociální demokracie. Nebo ODS či TOPka.

!A: A co vstup menších subjektů, které se nyní dle průzkumů objevují na té hraně 5 %?

O.K.: Když nedají dohromady těch 50 % mandátů a víc, tak to výsledek voleb neovlivňuje. Je potřeba si uvědomit, že výsledek voleb – to není složení Poslanecké sněmovny, ale složení vlády. A když se nepovede sestavit vládu, pak samozřejmě hrozí předčasné volby.

Ilustrační obrázek: Autor – Jiří Sedláček – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54704869

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.