Co se může levice naučit od Stevena Bannona?

Přečetli jsme: Poznej svého názorového nepřítele a vystup z bubliny, to je recept na politickou strategii (nejen) pro levici proti nástupu alt-right,  píše provokativní komentář Gillian Tettové pro FT. Tomu co se děje je třeba rozumět, a to se pobytem ve vlastních názorových bublinách nepodaří.

Komentárka Gillian Tettová napsala pro britské noviny Financial Times o tom, že kritici Steva Bannona se musejí dostat ze své bubliny a začít klikat na Breitbart News.

Tento rok, píše Tettová, jsem měla šanci si ještě před jeho odchodem z Bílého domu popovídat s Bannonem, hlavním Trumpovým stratégem. Setkala jsem se s ním v Bílém domě a podobně jako další mě zaujalo, jaké bitevní plány má připraveny na den: velké listy, které ukazovaly na cíle, podle priorit, a postupně byly vyřizovány. Ale ještě zajímavější bylo to, co se odehrávalo na televizních obrazovkách.

Poznej svého nepřítele

Někteří v Bílém domě, jako Mike Pence pracují v místnosti, kde je jedna televize a tam bezesporu poběží Fox News. To je kanál, který je k prezidentovi a k republikánům nejpřátelštější. Jiní mají sadu televizí. Jared Kushner, Trumpův zeť a poradce, má čtyři stejné obrazovky, které ukazují sadu levicových i pravicových kanálů. Což asi není takové překvapení vzhledem k jeho přání „tančit“ mezi různými zájmovými skupinami.

Ale Bannon byl jiný. Měl čtyři malé televize, které pokrývaly řadu zpráv. A uprostřed měl pátou velkou obrazovku. A ta nebyla naladěna na Fox, ale na CNN, tedy kanál, který Trump opakovaně kritizoval a označoval za „fake news.“ A důvod?

Bannon asi rád sleduje „nepřátele“  a není to ten příjemný výběr  jako zůstat uprostřed pohodlné pravicové skupiny. Je to provokující obrázek k zamyšlení, když si republikáni – a zbytek světa k tomu – lámou hlavu nad tím, co udělá Bannon příště.

Pracuji dvacet let jako novinářka, píše dále Tettová, a už jsem viděla hodně politických i ekonomických systémů po celém světě, ale Bannon patří mezi nejvíce fascinující osoby, které jsem kdy potkala.

Nejde jen o to, že je opravdu chytrý a velmi sečtělý, ale je také pozoruhodné, že má zřejmě kvazi-antropologické pochopení síly symbolů a způsobu definováni identity, s nimiž manipuluje, aby dosáhl svých cílů.

Ne, píše potom Tettová, mně se nelíbí podpora ekonomického nacionalismu. A s hrůzou se bojím hnutí alt-right a jeho rasistické ideologie. Když byl Bannon hlavou Breitbartu, pravicové digitální zpravodajské platformy, pak pro progresivní časopis Mother Jones uvedl: My jsme platforma alt-right. To, uvádí dál Tettová, je zcela v rozporu s mým světovým názorem.

Bannon potichu neodejde

Ale konzistentnost jeho názorů je bezpochyby silná. Obzvláště, když dnes většina politiků nemá moc principů či zanícení. A obdivuji to, že má jasný smysl pro strategii a chce se dívat a zanalyzovat celý ekosystém. I na jeho části jako jsou například televize CNN, které představují vše, co nenávidí.

Je to zvláštní, že se Bannon uvolil mluvit s levicovým časopisem ještě předtím, než odešel z Bílého domu. Očividně „náhodou“ zapomněl, že může jeho slova zveřejnit. Nebyla jsem překvapená, dodává Tettová, když řekl reportérům Financial Times, že moc rád čte FT (a je spousta fotek, kde si nese tyto noviny). Je také dosti pravděpodobné, že Bannon bude nyní odhodlán použít platformu Breitbart, aby propagoval svou revoluci.

Ve skutečnosti je stále nejasné, jak velkou hrozbou může být pro Bílý dům. Rozcházejí se názory na to, jak bude schopen kontrolovat Trumpovu základnu voličů a kolik peněz dostane od rodiny Mercerů, republikánských donorů, kteří do Breitbartu investovali.

Ale jedna věc je jistá: potichu neodejde. Naopak. Vždyť vesele vykládal přátelům, že se cítí silnější než kdy předtím ve smyslu vedení své kampaně – nejen proto, že teď ví, jak funguje vnitřek Bílého domu a jak může být (a také Trump) manipulován.

Co se naučit od Bannona (mimo ideologie)?

To samozřejmě mnohé republikány šokuje. Ale zatímco mainstreamový establishment lomí rukama, měl by se také ptát, jestli se mohou od Bannona něco naučit. Ani na moment, ujišťuje Tettová, tím nechci naznačit, že by měli přejímat jeho názory.

Bannonovo rozhodnutí monitorovat celý svět médií je pozoruhodné. Jak už jsem mockrát psala, americká média mají tendenci být v současnosti „kmenová.“ Řada těch, kteří poslouchají a dívají se na liberální média, byli např. uvězněni v takové bublině, že sotva tušili o tom, jaký dopad má alt-right, dokud neviděli záběry z neo-nacistické demonstrace v Charlottesville ve Virginii.

Jestli chtějí Bannonovi kritici vrátit úder, musejí vylézt ze své bubliny a začít klikat na Breitbart News, dívat se na Fox, číst skupinové zprávy na Reddit a poslouchat pravicové komentátory v rozhlase jako je Glenn Beck. Jestli je to pro ně moc těžké, pak ať se podívají na konzervativní komentáře na mindingthecampus.com, což je webová stránka, která zkoumá kulturní války vedené na univerzitách.

Je jasné, že tohle nebude pro mnoho lidí zrovna příjemné. Ale když se vám nelíbí to, co se dneska děje, uzavírá Tettová, tak tomu musíte alespoň rozumět. A jak Bannon sám ví, tím, že se budete dívat na jeden kanál, ať je to CNN nebo něco jiného, se to nepovede.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America – Steve Bannon, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=56638795

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.