Investoři prodali podíl v Rosněfti čínskému energetickému konglomerátu

Reuters. Ropná traderská firma Glencore minulý týden prodala většinu svých podílů v ruské státní firmě Rosněfť čínskému konglomerátu CEFC, což budí obdiv u konkurentů a oddechnutí si u jejích bankéřů, napsala agentura Reuters.

Konkurenti vidí v kroku šéfa Glencore Ivana Glasenberga, který investoval 300 milionů euro do dohody v hodnotě 10,2 miliard, chytrý krok. Po devíti měsících totiž firma utrpěla jen malou ztrátu 0,5 % hodnoty podílu v Rosněfti nyní v hodnotě 250 milionů euro. Ale traderská společnost si klíčově udržela to hlavní – smlouvu o dohodě na prodej sta milionů barelů ruské ropy pro globální trh pro dalších pět let.

Bankéři Glencoru vítají dohodu, která Glencore vyvázala z největšího privatizačního podniku v Rusku od 90. let, ve kterém Glencore a katarský suverénní fond QIA nakoupily celkem 1/5 Rosněfti prostřednictvím offshorových společnosti a na dluh.

V pátek Glencore a QIA prodali 14,16 % v Rosněfti konglomerátu CEFC za celkem 9,1 miliardy dolarů. Glencore a QIA si ponechají ve ruské firmě celkem 0,5 % a 4,7 % podílu.

Čínská firma CEFC v posledních letech značně vyrostla z malého tradera ropy v prosperující energetický konglomerát. Její tržní kapitalizace Rosněfti činí 58 miliard dolarů a dohoda tak činí z investice největší čínskou investici v Rusku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.