Německo: Narovnání pravidel pro uchazeče o azyl

ARD Tagesschau.  Německý ministr vnitra chce narovnat regulaci pro uchazeče o azyl po celé EU. A také chce zkrátit dávky v Německu, neboť jsou v poměru k EU „dosti vysoké.“ A kupodivu získal k tématu podporu od sociálnědemokratického lídra Martina Schulze.

Thomas de Maiziére vstoupil do volební kampaně s třemi požadavky. Uchazeči o azyl dostanou nižší dávky, azylové řízení se musí po celé EU sjednotit, a také přizpůsobit právní nárok na toto řízení po celé EU.

A kupodivu získal podporu od německé sociální demokracie.

Schulz se ovšem domnívá, že de Maiziére toto řekl jen proto, že má hrůzu z pravicové scény. Podle Schulze je tak ale neoslabí, ale posílí.

Proti je Levice, která se ohradila proti tomu, že se azylové právo dostalo na úroveň Polska a Maďarska. Podobně úvahu kritizují i Zelení, kteří říkají, že podle ústavního soudu musejí být dávky dány do souladu s různými životními náklady v Evropě. Zelení také tvrdí, že CDU už tedy závodí s FDP a s AfD.

Ministr vnitra také upozornil na to, že sjednocení právní ochrany je rovněž nutné, protože „v Německu je možné, že odmítnutý uchazeč o azyl může různými právními cestami zdržovat své vyhoštění ze země, podstatně déle, než někde jinde.“

Zdá se, že Maiziére tak převzal podmínky CSU, neboť tyto body nejsou v programu CDU. 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.