Němečtí Turci – Erdoganův stín nad německými volbami

Přečetli jsme: Turecký lídr Erdogan vyzval německé Turky k bojkotu mainstreamových stran ve volbách, což představuje nepochybně problém, a to v kontextu zhoršené pozice lidí s tureckým původem v Německu a nepřehlédnutelné podpory Erdogana v části této populace.

Největší riziko nese SPD, pokud voliči uposlechnou prezident Recepa T. Erdogana a budou bojkotovat hlavní politické strany, míní článek novin Financial Times o poslední kapitole zhoršených vztahů mezi Německem a Tureckem. Ta zasáhla i do volební kampaně v Německu.

Turecký lídr Erdogan vstoupil do německé předvolební kampaně tím, že vyzval německé Turky, aby potrestali hlavní politické strany za jejich „agresivní postoj vůči Turecku.“ Berlín ho varoval, aby se nevměšoval do politického procesu v jiné zemi. Jenže pro německé Turky se tak objevil problém.

Turecký prezident je další kapkou v konfliktu, který je táhne na opačné stany a který zpochybňuje jejich identitu, jako Němců a jako Turků. V komunitě se tak objevují palčivé rány. Žít s dvěma identitami je podle zástupců komunity těžké, ale možné.

Prezident turecké komunity v Německu k tomu říká: „Když kritizujeme Turecko, tak nás v Turecku urážejí a říkají, že jsme mluvčí německé vlády. A v Německu nám extrémní pravice říká, že nemáme co mluvit.“

I v Turecku narozený spisovatel Cana Topcu uvádí, že příkopy jsou hlubší, jak mezi tureckými Němci a Němci, tak mezi samotnými tureckými Němci.

V Německu žije turecká komunita čítající 2,7 milionu lidí, řada z nich se politicky angažuje, například v současném spolkovém sněmu je celkem 11 zástupců s tureckými kořeny.

Řada Turků v Německu uspěla, ať už je to fotbal, média, byznys či politika. To jsou lidé s tureckými kořeny, kteří se ale vnímají jako součást Německa a chtějí, aby je i ostatní viděli jako součást Německa.

Erdogana je třeba brát vážně

Jenže tomu někteří v Turecku nerozumí. A brát vážně Erdoganův bojkot je potřeba, protože prezident má mezi německými Turky podporu – vždyť ji měl i při referendu o nových prezidentských pravomocích.

Analytici upozorňují na to, že volit v referendu mohli jen držitelé tureckého pasu žijící v Německu, z nichž většina nemůže volit v německých volbách. Jenže Erdogan je populární i u 1,3 milionů německých obyvatel s tureckými kořeny. Předseda Unie evropských tureckých demokratů k tomu říká, že frustrace s německými stranami je veliká. Velká většina tureckých Němců je konzervativně-liberální a přesně tihle lidé obvykle nesouhlasí s politikami německých stran.

Největší riziko z Erdoganova bojkotu nese sociální demokracie, která se stala přirozeným výběrem pro turecké gastarbeitery, kteří přicházeli do německých továren v 50. letech 20. století. A výzkum ohledně integrace ukázal, že tato stará loajalita platí, asi 70 % voličů s tureckými kořeny bude podporovat SPD.

Preference pro německé levicové strany v Německu kontrastuje se silnou podporou pro konzervativní lídry v Turecku. Ale z pohledu migrantů to není žádný rozpor, ale racionální výběr: tady v Německu volí jako migranti a mají na mysli své zájmy migrantů. Ale v Turecku tomu tak není.

Mnoho tureckých Němců už ale na změněnou situaci reagovalo – když se setkají rodiny a přátelé, tak už je lepší o politice nemluvit. Toto rozdělení dříve nebývalo, říká jeden ze zástupců této komunity. Ale za dva roky se vše hodně zhoršilo.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.