Německo: Kde jsou bašty hlavních politických stran?

Přečetli jsme: Také německé volby do parlamentu mají svůj zeměpis. Kde a jak se těší hlavní politické strany Německa výrazně větší volební podpoře a dosahují dvojciferných volebních výsledků?

Pro spolkové volby je klíčový výsledek z celého Německa. Je zde celkem 299 volebních obvodů. Kde leží bašty hlavních stran?

Černé srdce bije v oblasti Cloppenbrugu a Vechty v západním Dolním Sasku, v roce 2013 se CDU mohla ve volebním obvodu 32 těšit z výsledku 63,2 %. Což se nepodařilo ani její sesterské CSU v Bavorsku.

Tagesschau vyhodnotila minulé výsledky voleb do Spolkového sněmu a přepočetla je na současné volební obvody. Kde jsou bašty jednotlivých stran, místa, kde se jim obzvláště daří a sice dlouhodobě?

Výsledek ukazuje, že nejvíce se na kmenové voliče může spolehnout CDU/CSU. 22 volební obvodů je zvláště silných, výsledky dvouciferné nad průměrem celého Německa. Kromě Cloppenburgu-Vechty leží všechny bašty v Bavorsku, jak ukazuje obrázek.

Hlavní bašty politických stran v Německu mezi roky 1994 až 2013, zdroj: ARD Tagesschau

Ale i sociální demokracie má svá opevnění. Věrní voliči se najdou především v oblasti Porúří, Bochum, Dortmund, Duisburg, nebo Essen.

Jsou tu další regiony, jako třeba Severní Hesensko. A do Hannoveru až k Fuldě se táhne rudý pás bašt sociální demokracie Německa. Silných obvodů má tato politická strana celkem 20.

Těžší je analýza Die Linke (Levice), jejíž výsledky jsou na západě a východě země velice odlišné. Výsledky jsou tím zdeformovány, protože pak každý volební obvod na východě vypadá jako bašta pro Die Linke. Nejlepších výsledků dosahuje strana v Brandenburgu, východně od Berlína. Ale není to jen východ, kde strana boduje. V nejzápadnější straně Německa má řadu svých věrných – v Sársku.

Bašty strany Zelených jsou roztroušeny po celém Německu, ale obzvláště silná je strana především v městských volebních obvodech, jako jsou Münster, Frankfurt nad Mohanem, Heidelberg či Freiburg. Zde docilovali Zelení nadprůměrné výsledky.

Liberálové z FDP usilují o návrat do Spolkového sněmu. Potřebovali by k tomu více takových volebních obvodů jako je Main-Taunus v Hesensku, kde docilovali dvouciferných výsledků. Také v Severním Porýní-Vestfálsku se FDP daří. Jenže i tak mají věrní voliči své hranice: v roce 2013 nebyl ani jeden obvod, v němž by výrazněji, tedy o více než pět procentních bodů, překročili svůj volební výsledek ve výši 4,8 %.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.