OSN souhlasí s přísnějšími sankcemi vůči Severní Koreji

Financial Times.  Čína a Rusko přijaly rezoluci Rady bezpečnosti poté, co byly návrhy USA utlumeny, píší Financial Times.

OSN jednomyslně přijala zatím nejpřísnější sankce proti Severní Koreji. Jsou zaměřeny na to zbavit zemi asi 1,3 mld. dolarů ročních příjmů a zvýšit tak tlak na režim země.

Jedná se například o embargo na export textilu, zastavení zaměstnávání dalších pracovníků Severní Koreje v zahraničí a také strop na obchod s ropnými produkty, které by snížily dovozy ropy o 30 %. Tyto návrhy získaly podporu Číny a Ruska, ale jen poté, což by ztlumeny silnější návrhy USA.

Nyní je prý zakázáno přes 90 % exportů Severní Koreje. Trumpova administrativa původně tlačila na celkové embargo ropného exportu do Severní Koreje. Nakonec je možné dovést 500 000 tun v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Jen zákaz týkající se textilu bude stát Kimův režim 800 milionů dolarů, což by mělo donutit Pchjongjang k jednání o ukončení jaderného programu.

Nikki Haleyová, velvyslankyně USA při OSN uvedla, že „svět nikdy nepřijme jaderně ozbrojenou Severní Koreu.“ O režimu uvedla, že „je sám, je tma a stále větší tma.“ Doplnila, že poloviční snahy vůči režimu nebyly úspěšné.

Rusko a Čína se ovšem postavily proti úplnému embargu na ropné produkty. Ruský prezident uvedl, že Severní Korea raději „bude jíst trávu“, než se podřídit vnějšímu tlaku. Stejně tak se nakonec v rezoluci neobjevil úplný zákaz využívání pracovníků ze Severní Koreje, jen zákaz najímání nových pracovníků a není zde ani tlak na to, aby pracovníci s existujícími smlouvami museli odejít.

Odhady uvádějí, že v zahraničí pracuje až 100 000 pracovníků ze Severní Koreje, mnoho z nich v Číně a Rusku.

Američané opakovaně vyjadřují svou frustraci, že Čína není ochotná v uvalování sankcí zajít dále. Čína ale říká, že další sankce snižují možnost politického vyjednávání, protože vztahy s jejím sousedem už jsou napjaté dost.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.