Katarský emír se má sejít v Ankaře s Erdoganem

AP. Katarský emír Tamim bin Hamad Al Thaní je na návštěvě Turecka, kde se setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Je to první zahraniční návštěva katarského emíra od vypuknutí katarské krize, díky níž se země ocitla v blokádě svých sousedů v Perském zálivu.

Turecko se snaží v této potyčce hrát roli prostředníka. Jak sdělil Erdoganův mluvčí, jednání v Ankaře budou směřovat k hledání diplomatického řešení celého konfliktu.

Turecko vyjádřilo a poskytlo Kataru opakovaně podporu a solidaritu: dovozem jídla a dalšího zboží, ale také posílením vojenských vztahů. Turecko v Kataru umístilo svoje vojáky.

První zahraniční cesta emíra do Ankary se sešla s jinou událostí: v Londýně se ve čtvrtek sešel katarský exil, aby diskutoval možností nekrvavého puče, který by současnou vládu v Duhá svrhnul. V čele podniku stanul Chalid al-Hail, kterého analytici vidí jako člověka podporovaného státy Perského zálivu, které Katar už tři měsíce bojkotují. Což al-Hail odmítá.

Na konferenci překvapila účast bývalého izraelského generála Šloma Broma, toho času odborníka vlivného telavivského think tanku.

Katar blokují jeho sousedé – Saudská Arábie, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a také Egypt z důvodů údajné katarské podpory extrémismu a terorismu v regionu. Katar obvinění odmítá.

Premiér Kuvajtu přiletěl ve čtvrtek do Ankary na jednání s tureckými představiteli, ale není jasné, zda se s katarským emírem setká.

Podle AP se emír má v nejbližší době rovněž setkat v Německu s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.