Eurozóna: Nejdřív vyřešit problémy s eurem, pak instituce

Reuters. Ministři eurozóny se shodli, že eurozóna musí nejprve identifikovat své problémy a pak na základě toho určit, jak se musejí změnit instituce, které ty problémy mají vyřešit.

Diskuse v estonském Talinu se týkala různých návrhů z Francie, Německa a Evropské komise k udržení a oživení eurozóny.

Návrhy zahrnují např. vytvoření funkce ministra financí pro eurozónu, vytvořit zvláštní rozpočet pro eurozónu, či ještě navíc vytvořit parlament vedl současného Evropského parlamentu.

Dijsselbloem, který je předsedou tzv. euroskupiny uvedl, že je potřeba začít s identifikací problémů a pak se přesunout ke konci k institucionální debatě.

Nejprve se tedy bude diskutovat o strategii eurozóny. Francouzský ministr financí Le Maire, který je považován za pravděpodobného nástupce Dijsselbloema, chce, aby bylo jasné, že společným cílem je silnější Evropa vůči USA a Číně. Podle něj je nutné nyní rozhodnout o reformách eura. Jako urgentní to vidí i německý ministr financí Schäuble.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.