USA zvažují, že Pákistán už nebude spojenec

Financial Times.  Trumpova administrativa obviňuje Pákistán z toho, že hostí militantní skupiny. Vztahy jsou na bodě mrazu. Napsaly o tom Financial Times.

Trumpova administrativa zvažuje, že Pákistán už nebude spojenec a promýšlí přísná opatření na to, jak se vypořádat s více než 20 teroristickými skupinami, usídlenými v zemi. Nová strategie AfPak zahrnuje neuzavřený závazek vůči Afghánistánu a chválu vůči Indii.

Trump uvedl, že Pákistán má na svém území teroristy, proti kterým USA bojuje. Je to velká změna, neboť žádný americký prezident ještě nevystoupil v televizi a o Pákistánu neřekl takové věci. Administrativa vzhledem k posunu zastavila přísun 255 milionů dolarů vojenské pomoci.

Navíc jsou tu další možnosti, jak Pákistán „potrestat“ – může ztratit svůj status hlavního spojence mimo NATO, či být zařazen mezi státní sponzory terorismu. To by mělo velké implikace nejen pro prodej zbraní, ale také vzhledem k půjčkám od MMF a Světové banky.

Vztahy jsou prý ještě horší než když byl zabit Usáma bin Ládin, protože prý neprobíhá komunikace s pákistánskou protistranou. Na americké straně je patrná velká frustrace z nesplněných slibů i vojenské elity země.

Pákistánci prý původně viděli Talibán jako nástroj, který jim může posloužit, ale pak pochopili, že je to zrůda, kterou stvořili, ale nedokáží potlačit.

Nový postoj tedy říká, že pákistánská vláda musí podniknout rozhodné akce proti vojenským skupinám, které jsou usídlení v zemi a jsou hrozbou pro celý region. A vztahy se nejspíš dále zhorší s tím jak se USA snaží o lepší vztahy s Indií, tradičním rivalem Pákistánu.

Indii je potřeba důvěřovat a respektovat ji, protože, na rozdíl od Pákistánu, nenechala uniknout informace o jaderné technologii, ani ji nesdílela s nepřátelskými zeměmi, tvrdí Američané.

Pákistánský premiér k tomu uvedl, že není spravedlivé, aby byla jeho země obviňována za problémy v Afghánistánu.

Někteří ale podotýkají, že vztahy USA a Pákistánu prošly mnohými proměnami, od nejvěrnějšího spojence po nejvíce sankcionovanou zemi ze všech.

Nyní prý Pákistánci uvažují tak, že USA tu jsou nyní, ale zítra budou pryč, a to silně ovlivnilo jejich strategické myšlení.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.