Ruské zemědělství jen kvete. Sankce omezily import

Přečetli jsme: Sankce nalily krev do žil ruského zemědělství, napsaly britské noviny Financial Times. Rostou investice do zemědělství, staví se nové skleníky, obdělávají pole, roste ruská produkce ryb a sklízí se rekordní úroda obilí. Podle některých názorů se Západ sám střelil do nohy a v Rusku mu roste konkurence. 

Zemědělcům se daří, spotřebitelé se obracejí k domácím produktům. Pokud měly západní sankce zničit ruskou ekonomiku, píší Financial Times, pak to ruským rybářům nikdo neřekl. V Barentsově moři zvýšil největší ruský producent lososů již šestkrát produkci, protože potravinářský a zemědělský sektor v zemi zažívá expanzi – díky restrikcím na západní dovozy.

Všude v Rusku se daří farmám, pole, skleníky, továrny na hnojiva zažívají skvělé časy, protože spotřebitelé preferují domácí potraviny. Když Moskva reagovala na sankce zákazem importu potravin, ze dne na den bylo zakázalo 60 % dovozu masa a ryb, 50 % dovozu mléčných výrobků, zeleniny a ovoce. A tak se vytvořila obrovská příležitost pro domácí výrobce.

Šéf ruské firmy na hnojiva Phosagro k tomu říká, že celkové dovozy potraviny z EU spadly v letech 2013-2016 o 40 %. Ruskému zemědělství se skvěle daří a je vidět i zájem u zahraničních investorů.

Nárůst produkce je masivní například právě u ryb, byla otevřená nová obří rybí farma Aquaculture, která chce mít podíl na trhu asi 25 %. Zatím byl trh dominován zahraničím. Vzrostly i prodeje firmy Rusagro, která je největší agrofirmou země.

Nové investice, nové rekordy v produkci

Zemědělské a potravinářské firmy investují, místní producenti v ovoci, zelenině či sýru získávají dobré tržní podíly. Kupují se nové pozemky, investuje se do nových skleníků na okurky a rajčata. Ruská investiční skupina, kterou vlastní miliardář Vekselberg, investuje 390 milionů eur do skleníků.

Úspěšné firmy nemají problém najít kupce dluhopisů, ani uvažovat o vstupu na burzu.

Předpoklad je, že Rusko vyprodukuje více než 130 milionů tun obilí, čímž překoná rekord Sovětského svazu z roku 1978. A export by mohl činit asi 40 milionů tun, říká ruský ministr zemědělství. Minulý rok Rusko překonalo v exportu pšenice USA a je možné, že brzy sesadí jako největšího exportéra i EU.

Nové sankce uvalené USA naznačují, že vztahy mezi oběma zeměmi se hned tak nezlepší, takže zemědělští producenti myslí a investují dlouhodobě. Sankce daly náskok a zřejmě budou ty poslední, které se budou rušit.

Západ se sám střelil do nohy. Pokud měly sankce Rusku ublížit, tak ruskému zemědělství pomohly. Přicházejí peníze i expertíza, říká Jim Rogers, americký investor, který má podíl v Phosagro.

A dodává: za pět let tu bude plně schopný, plně usazený sektor. Někdo by měl říct Američanům, aby zrušili sankce rychle, nebo to bude gigantický, efektivní a dobře zdrojově vybavený průmysl.

145 milionů Rusů je už pěkný domácí trh, ale mnoho ruských zemědělských firem myslí na export. „Rusko nakrmí svět. Není o tom pochyb. Máme úrodnou půdu, dost vody, technologie i infrastrukturu. Je to snadné, dodává Gurjev, šéf ruské firmy s hnojivy. Země budou mít problém s nedostatkem potravin, takže uvidí Rusko, a budou investovat do Ruska, aby se samy ochránily.“  

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.