Jak Warren Buffett zničil americký kapitalismus  

Přečetli jsme: Recept úspěchu miliardáře Warrena Buffetta zní „Pokud máte efektivní konkurenci, děláte to špatně“. Jenže přesně to je recept, který americká ekonomika nepotřebuje, napsal komentář pro britské FT.

Robin Harding píše pro Financial Times o tom, že nyní Spojené státy potřebují jiné investory, než je Warren Buffett.  Harding přiznal, jak v mládí obdivoval Warren Buffett, největšího investora všech dob. Jeho výsledky jsou ohromující. Byl schopen porážet trh rok za rokem, vydělat 75 mld. dolarů z ničeho, jen z moudrosti a šarmu. Byla v něm morální čistota, v té jeho skromnosti, jeho etice a jeho vazbě k městu Omaha v Nebrasce. Kdo by se s ním mohl srovnávat?

Nyní je Buffettovi 87 let a jeho vliv nad americkým byznysem a financemi je obrovský. Varoval před nebezpečím v derivátech a naučil veřejnost investovat do dlouhodobých indexových fondů.

Jenže, ať už ho obdivujete jakkoliv, jeho vliv má svou temnou stránku, srdce „buffettismu“, které je uvedeno v každé investiční knize, to je totiž vyhnout se konkurenci a minimalizovat kapitálové investice do reálné ekonomiky. Máme hromady studií z dneška, které ukazují, že přesně tyto síly – zmenšená konkurence, rostoucí zisky a nižší investice – trápí USA.

Sledujeme navýšení korporátních marží spojených se ziskovými maržemi, v roce 1980 18 % a nyní 67 %. Také víme další, například to, jak investice padají vzhledem k ziskovosti. Buffett nebyl tím, kdo tyto trendy způsobil. Ale jsou pro jeho bohatství zásadní. A když oslavujete jeho, oslavujete rovněž toto.

Kdyby našel skutečně neobvyklé firmy a koupil je levně, pak by to nebylo téma. Jenže jeho metody se rozšiřují po celé ekonomice a Buffett je zcela upřímný o svém přání snížit konkurenci, on tomu říká, rozšířit příkopy.

Buffettův recept: když máte efektivní konkurenci, je to špatně

Už v roce 2007 řekl, že „nechce byznys, který je pro konkurenty snadný, ale byznys s příkopem kolem a s cenným zámkem uprostřed.“  Jeho definice dobrého managementu je tedy jasná. Když máte efektivní konkurenci, pak to děláte špatně. Jeho koncepce příkopu je totéž co jeho vize kapitálové investice: krása jednoho je, že nepotřebujete to druhé. A Buffett to potvrdil v řadě případů a minulý rok k tomu řekl: „Ideální byznys je ten, který nebere žádný kapitál a přeci roste.“

Jeho výrok je jistě pro investora pravdivý. Ale pro ekonomiku to vytváří výše uvedený vzorec: nízké investice vůči vysokým ziskům. Jeden z jeho byznys partnerů říkával, že Buffettova technika managementu je vzít z firmy peníze a zvýšit ceny.

A dnes to jsou dva hlavní způsoby, jak nechává Buffett své peníze pracovat. Jednak investuje do fyzických aktiv, i když jen v regulovaných odvětvích jako je elektřina a železnice, kde jsou výnosy víceméně garantovány. A pak pracuje s brazilskou firmou, která oseká náklady na kost a pak navýší marže – Burger King, či Kraft Heinz jsou příklady.

Kraft má nyní provozní marži 23 % a obrovskou výnosnost z hmotného kapitálu. V konkurenčním trhu by tyto vysoké marže znamenaly příležitosti pro rivaly, aby investovali a ukradli tržní podíl. Místo toho jsou konkurenti Kraftu, jako je Unilever a Nestlé pod tlakem svých majitelů – což jsou indexové fondy a pak takoví jako je Buffett – aby se těm úžasným maržím vyrovnali.

Když oni začnou škrtat, bude Kraft škrtat ještě víc. A objevuje se určitá „buffettovská“ rovnováha. Ano, není to jediný důvod pro klesající investice a vyšší zisky v USA. A není to ani jednoduché řešení.

Určitě by pomohly lepší antitrustové zákony. Není ještě zcela uchopeno to, jak fungují firmy jako „private equity operators“, se kterými Buffett spolupracuje.

Můžeme si vybrat, koho budeme obdivovat.

Buffett je bezesporu mistrem v tom dostat se do monopolních zisků, ale on nezačíná s firmou, ani s novými nápady.

Amerika má plno podnikatelů, kteří to dělají. Elon Musk investuje do velmi riskantních a kompetitivních sektorů: aut a vesmíru. Dokonce i zloduši Kochové vydělali většinu svého bohatství v reálné ekonomice. Toto oslavujme, to Amerika potřebuje, píše Harding v závěru.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Pete Souza – http://www.flickr.com/photos/whitehouse/4793199789, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11065121

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.