Kypr „prodává“ občanství superbohatým Ukrajincům a Rusům

Euronews. Asi 400 jednotlivců, včetně superbohatých Rusů a Ukrajinců, údajně obdrželo kyperské občanství, a tím i občanství Evropské unie,  výměnou za investice do země.

Z programu „zlaté vízum“, kterým Kypr uděluje občanství, profitovala řada ukrajinských elit, včetně lidí obviněných z korupce. Sdělil to britský list The Guardian, který rovněž tvrdí, že má k dispozici uniklý seznam jmen těch, kdo občanství obdrželi.

Také tvrdí, že kyperská vláda tak získala od roku 2013 celkově 4 miliardy euro. Podle informací kyperské vlády k získání občanství stačí investice od 2,5 milionů euro do země prostřednictvím nemovitostí, obchodu nebo vládních dluhopisů.

Žadatel musí mít čistý rejstřík trestů a nesmí být v seznamu EU o zmražených majetcích jako důsledek sankcí. Kritici ale požaduje zpřísnění těchto požadavků v rámci programu, aby zde nefigurovali lidé spojení s korupcí či jako v případě Rami Machlufa (bratrance syrského prezidenta Asáda) s nedemokratickým režimem.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.