Turecko znovu varuje před kurdským referendem v Iráku

Reuters. Turecko v sobotu sdělilo, že přijme bezpečnostní a další kroky v reakci na kurdské referendum v Iráku. Zpráva se objevila v sobotu, potom co kurdská delegace jednala v Bagdádu o řešení krize, která kolem referenda vznikla. Turecko považuje referendum za tragickou chybu.

Také vlády USA a dalších západních velmocí požadují po semi-autonomní vládě v iráckém Kurdistánu, aby lidové hlasování zrušila. To je naplánováno na pondělí. Argumentem je, že referendum odvádí pozornost od boje s Islámským státem v celém regionu.

Kurdská delegace jednala v sobotu v Bagdádu ve snaze zmírnit napětí, které kvůli hlasování v Iráku panuje. Nicméně podle slov kurdských reprezentantů k referendu v pondělí dojde.

Turecko, které má druhou největší armádu v rámci NATO, chystá umístění svých jednotek v Sýrii a slovy mluvčího prezidenta Erdogana slibuje, že pokud se referendum v iráckém Kurdistánu bude konat, bude mít „závažné následky“ a rozpoutá „novou krizi v regionu“.

Pro severoirácký region je přitom Turecko hlavním spojením do světa. Právě přes něj probíhají hlavní obchodní kontakty – včetně prodeje irácko-kurdské ropy na světové trhy.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.