Alternativa pro Německo: Témata a voliči

Přečetli jsme: Jak konstatoval už německý tisk, Alternativa pro Německo (AfD) skončila v nedělních volbách do Bundestagu posílená. Jaká témata adresuje a jaké voliče oslovila podle prvních povolebních průzkumů?

Web ARD Tagesschau  nabízí analýzy k hlavním německým politickým stranám v souvislosti s nedělními volbami. Proč si získala AfD tolik voličů?, je jednou z klíčových otázek těchto voleb.

Jaké byly nejčastější názory k Alternativě pro Německo? Nejvyšší hodnoty byly u odpovědí:

  • Tato strana pochopila lépe než jiní, že hodně lidí už se necítí bezpečně
  • Je dobře, že chce zmenšit vliv islámu v Německu
  • Líbí se mi, že chce omezit příchod uprchlíků

Z negativních výroků jasně dominuje, že se strana nedistancuje od extrémně pravicových výroků.

Čeho se voliči AfD bojí a co jim dělá starost?

  • Zažíváme ztrátu německé kultury
  • Náš život v Německu se velice změní
  • Vliv islámu v Německu bude příliš silný
  • Naše společnost se začne rozpadat
  • Kriminalita se masivně zvýší

Voliči AfD deklarovali, že pro jejich rozhodování byla klíčová témata: boj proti terorismu, kriminalitě a uprchlíci. K tématu uprchlíků voliči AfD uvedli také následující: odmítnutí uchazeči o azyl musejí být vyhoštěni ze země (100 % souhlas), obavy ze silného vlivu islámu (97 %), země se kvůli uprchlíkům moc změní, počet uprchlíků by měl být natrvalo omezen. Voliči této strany jsou také ze 100 % nespokojeni s uprchlickou politikou Angely Merkelové.

Voliči AfD se nejvíce ze všech stran orientují na národní hranice. Voliči své straně věří ve třech hlavních tématech: tedy boji proti kriminalitě, terorismu a v uprchlické politice.

Kdo jsou voliči AfD?

Z hlediska věku je struktura dosti vyrovnaná, dominuje skupina 35-44 let, nejslabší je podíl nejstarších, tj. 70 let +.

Z hlediska skupin dle pracovní činnost jasně dominují dělníci a nezaměstnaní, nejméně je úředníků. Převažují muži nad ženami.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – © Túrelio (via Wikimedia-Commons) /, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28460324

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.