Madrid převzal kontrolu nad katalánskou policií

ARD Tagesschau.  Týden před sporným referendem o nezávislosti se vyhrocuje konflikt mezi Španělskem a jedním z jeho regionů Katalánska. Centrální vláda v Madridu převzala kontrolu nad katalánskou policií.

Podle údajů ministerstva vnitra v Madridu byla katalánská policie podřízená vojenské policii Guardia Civil. To se vlastně rovná zbavení moci. Ale důvody ministerstvo neuvedlo.

Španělská vláda se očividně obává, že regionální policie Katalánska není dostatečně odhodlána zabránit referendu 1.října a že spíše poslouchá vládu v Barceloně.

Katalánský ministr vnitra reagoval popuzeně – takový krok nebude akceptovat. Premiér Španělska Mariano Rajoy zdůraznil, že jeho vláda udělá vše, aby se referendum neuskutečnilo.

Španělský ústavní soud označil hlasování za ilegální. Už několik dnů se španělský stát snaží zastavit přípravy na plánované lidové hlasování. Vojenská policie prohledávala kanceláře regionálních ministerstev a zatkla několik úředníků. A také bylo zabaveno téměř deset milionů hlasovacích lístků.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.