Rozhovory o budoucnosti NAFTA: USA mají předložit požadavky

Reuters. Jednání o Severoamerické zóně volného obchodu jdou do těžké fáze, vyjednavači za USA by měli odhalit klíčové požadavky. Informovala o tom agentura Reuters. 

Mezi USA, Kanadou a Mexikem probíhá třetí fáze vyjednávání, protože obchodní experti tvrdí, že bude těžké doladit dohodu do konce roku.

USA chtějí posílit práva původu u automobilů, u které říkají, jak velká část z náhradních dílů musí pocházet ze Severní Ameriky, aby bylo možnost uplatnit bez-daňový režim.

Trump chce, aby v automobilech bylo více „amerického obsahu“, a uvádí k této kauze obchodní deficity ve výši 64 mld. dolarů s Mexikem a 11 mld. dolarů s Kanadou. Trump také hrozil, že z dohody odejde, pokud nebude změněná způsobem, který on chce.

Dalším těžkým tématem je pracovní otázka, protože americké a kanadské odbory uvádí, že Mexiko má přes nízké mzdy výhodu ve zpracovatelském průmyslu.

USA také předloží návrhy ohledně duševního vlastnictví a investic. Další oblastí neshod je mechanismus řešení sporů

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.