Japonsko: Šinzo Abe svolal urychleně nové volby

Financial Times. Japonský premiér Šinzo Abe  svolal nové volby, které musejí rozhodnout, zda Japonsko bude pokračovat ve svém masivním ekonomickém stimulu až do Olympiády v roce 2020 a dál. Abe uvedl, že dolní komoru rozpustí 28. září. Bude prý bojovat také proti hrozbě ze Severní Koreje. Japonsko bude tedy mít volby 22. října.

Uvidí se tedy, zda Abe nakonec prosadí změny v ústavě a také zda zemi dostane po dvou desetiletích z deflace. Volby prý mají sloužit ke „zlomu v národní krizi.“

Abe se chce také vypořádat s klesající porodností a stárnoucí populací. Zdá se, že plánuje využít slabé postavení opozice. Má sice v průzkumech obrovský náskok, ale opozice se také může vzchopit. Starostka Tokya Juriko Koike uvedla, že povede novou stranu „Stranu naděje.“ Jedná se o anti-establishmentové hnutí, Koike ho nyní přímo povede, předtím byla spíše v závětří.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.