Německé volby: Od levice odešel skoro milion voličů k AfD

Zpráva dne:  Jak vypadaly přechody voličů mezi jednotlivými stranami v nedělních německých volbách? Kam přecházeli voliči levice?

Přinášíme další důležité informace k proběhlým volbám v Německu. Sestavování koalice, změny ve stranách pro vás budeme dále sledovat.

ARD Tagesschau nabízí podrobný pohled na to, jak se přesouvali voliči. Velkou pozornost přitom vzbuzuje Alternativa pro Německo, které je v mainstreamovém tisku označována jako „krajní pravice.“

Nejsilnější politická síla v Německu CDU zaznamenala ztráty vůči dvou hlavním subjektům. Více než milion voličů (přesněji dle Tagesschau to bylo dokonce 1 360 000) přešel k liberální FDP, s níž se dá počítat do koalice „Jamajka.“ Téměř milion voličů ovšem (980 000) přešlo k Alternativě pro Německo.

Přechody voličů mezi politickými stranami k Alternativě pro Německo, zdroj: ARD Tagesschau

Německá sociální demokracie ztrácela na všech frontách. Voliči od ní prchali všemi směry, snad kromě CDU/CSU. A navíc jsou čísla dosti vyrovnána, což je vzhledem k odlišnosti stran poměrně zajímavé. Je potřeba ovšem zdůraznit, že 470 000 voličů přešlo k Alternativě pro Německo. I když jsou čísla vysoká i u dalších stran (450 000 voličů přešlo k FDP, 430 000 k Levici, a téměř 400 000 k Zeleným), nejvíce pustila SPD žilou právě AfD.

Zelení tak nějak vyrovnaně získávali i ztráceli, liberální FDP, která zřejmě bude součástí vládní koalice si pomohla hlavně na úkor CDU/CSU a také SPD. Zaujala ovšem i bývalé nevoliče (700 000).

I Levice má bilanci pestrou, získala voliče od CDU/CSU, ale i od sociální demokracie, byla rovněž schopná oslovit bývalé nevoliče. Ale i u ní platí, že největší část těch, kteří odešli, přešli k Alternativě pro Německo.

Pokud za levici vezmeme sociální demokracii a Levici (die Linke) pak tyto dvě strany dohromady ztratili celkem téměř 900 000 voličů, kteří přešli k Alternativě pro Německo.  

Alternativa pro Německo, která poprvé usedne ve Spolkovém sněmu, vzhledem ke svému historickému úspěchu čerpala odevšad.  Podstatné je, že největší část nepřišla od žádné jednotlivé strany, ale od nevoličů. AfD byla schopna mobilizovat nevoliče neobvyklou měrou, což zásadním způsobem přispělo k jejímu historickému výsledku.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.