Německo: Co se děje po volbách?

V kostce: Shrnujeme to podstatné z pohybů na německé politické scéně po nedělních volbách. Jak vypadají náznaky koaličních jednání, kde a u koho se objevily první známky politického štěpení a ve kterých místech měla které strana největší podporu.

Volby vedly k oslabení hlavních politických stran, i když koalice CDU/CSU zůstává nejsilnějším subjektem. Přinášíme stručný souhrn:

  • Angela Merkelová se stane počtvrté kancléřkou. Ale musí hledat koaličního partnera. Chce jednat i s SPD, která ovšem (zatím se Schulzem) míří do opozice. Je tedy patrné, že si je vědoma náročnosti „Jamajky“ a chce mít co největší manévrovací prostor.

  • Alternativa pro Německo sice dosáhla historického úspěchu, ale jak to tak u podobných subjektů bývá, plně se projevilo štěpení. Ve straně existuje řada proudů, které bojují o dominanci. Asi nejznámější tvář strany Frauke Petry způsobila pozdvižení, když uvedla, že se nestane členkou frakce strany v Bundestagu. Alice Weidel, jedna z hlavních kandidátek strany už uvedla, že je to skandál a že Petry musí ze strany odejít, než ji ještě více poškodí. Některá německá média uvádějí, že Petry si tento krok připravovala dlouho dopředu. Situaci v AfD a rozboru jednotlivých proudů se budeme dále věnovat.

  • Merkelová přiznala, že „očividně je to ona“, kdo je politicky spojen s polarizací německé politiky.

  • O „Jamajce“ panují pochybnosti i v CDU. Durynský Mike Mohring uvedl, že se de facto jedná o koalici čtyř stran, kdy CSU (bavorská sestra CDU) je nejmenší stranou. Jamajka je podle něj „fakticky nemožná.“

  • Objevily se spekulace, že šéf CSU Horst Seehofer zpochybnil pevnou koaliční vazbu k CDU. Ovšem následovalo dementi. Je ovšem možné, že Seehofer bude mít chuť to po špatném (byť vítězném) výsledku CDU/CSU kancléřka trochu „osolit.“ O jejich sporech především v otázce migrace, jsme v !Argumentu podrobně informovali. Seehofer totiž uvedl, že před začátkem jakýchkoliv koaličních jednání, je potřeba si „ujasnit směřování“ s CDU, přičemž nejde jen o spor o horní hranici u uprchlíků. Jenže také Seehofer utrpěl se svou CSU ztráty. Ale chce zůstat nadále šéfem strany.

  • Andrea Nahles se může stát vedoucí frakce sociálních demokratů. Ministryně práce se může stát i budoucí silnou tváří strany zmítající se po historicky katastrofálních výsledcích.

  • Víme také, kde strany bodovaly a kde se naopak rozprostírá voličská poušť. CDU byla silná v částech Dolního Saska, slabá v částech Berlína. SPD také bodovala v Dolním Sasku a v Severním Porýní-Vestfálsku, propadla naopak v Sasku (např. v Míšni). V těchto saských místech naopak tvrdě bodovala Alternativa pro Německo (včetně saského Švýcarska), v Severním Porýní Vestfálsku ale byla místa, kde by nepřekročila 5 % hranici. FDP je silná v Düsseldorfu, slabá v částech Berlína. Levice má nejsilnější zastoupení v části Berlín-Lichtenberg, kde získala i přímý mandát. A stále platí, že je podstatně slabší na západě země, než na východě. Zeleným se v Sasku nedaří, jejich silné pozice jsou zejména ve Freiburgu, celkově pak v Bádensku-Württembersku.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.