Na čem může selhat nová vládní koalice Jamajka v Německu?

ARD Tagesschau. Jednání o svazku složeném z CDU, CSU, FDP a Zelených nebudou snadná. V otázkách EU, klimatu či uprchlíků se strany dosti rozcházejí, píše Tagesschau.de. Ale jsou tu i shodné body.

Koalice mají různá jména, třeba ta červeno-zelená z roku 1998 byla „projekt“, spojení CDU/CSU a liberální FDP bylo „manželství z lásky.“

Jenže už dříve vytvoření koalice přecházely hodiny jednání, pracovních setkání, kde se vytvářelo pouto důvěry. A pokud skutečně dojde k jednání o „Jamajce“, je potřeba říci, že zde takováto příprava není.

Byla v minulosti jednání, spíše neformální povahy, kde se hledaly společné body u „černé“ a zelené, a u černé a žluté. Jenže ve čtyřech u jednoho stolu ještě neseděly.

Jednání nebudou snadná. Protože tyto vlastně čtyři strany, to jsou odlišné světy. Společný přístup liberálů a Zelených bude obtížný, stačí se podívat na téma klimatu. Zelení chtějí odchod od uhlí do roku 2030, a ve stejném roce by už nová vozidla neměla mít spalovací motor. Ale FDP nesouhlasí. Lindner k tomu říká jasně: čím asi tam budete nabíjet svou Teslu, když nebudou uhelné elektrárny? Podle něj je odchod od uhlí i od spalovacích motorů za 13 let fyzikálně nemožný.

CDU to vidí podobně, ale kancléřka už naznačila, že je schopná uvažovat o odchodu od spalovacích motorů. Ale to zase odmítá CSU.

I jinde není zcela shoda, ale příkopy jsou menší. Například daně: Zelení sice mají daň z majetku v programu, ale zrovna vrcholní představitelné strany za tímto tématem nijak silně nestojí. A v koalici, kde je FDP a CDU, žádné velké zvýšení daní nepřichází v úvahu. Pro zelené i liberály je důležitá investice do digitalizace, a také daňová úleva pro ty s malými a středními příjmy, na čemž se shodnou všechny čtyři strany.

V sociální oblasti se Zelení budou jen těžko prosazovat. Společnou řeč s liberály najdou ještě u ochrany dat a u občanských práv. Zde by mohla mít problémy CDU, ale ještě jedno téma, na kterém je shoda tu je: všichni chtějí více policistů.

U zemědělské politiky se dají najít problémy mezi Zelenými a CSU – rozdíl je například v přístupu k velkým, průmyslovým chovům zvířat.

A pak je otázka EU. A to je velký problém, protože například FDP zcela odmítá návrhy francouzského prezidenta. Rozhodně nechce eurozónu prohlubovat. Ale Zelení i část CDU si Macronovy návrhy v praxi dokáže představit. Ale Lindner říká jasně, že takovému plánu řekne své NE.

Je tu ovšem také uprchlická politika. Za poslední měsíce se nepodařilo sjednotit ani názory CDU a CSU. Vzhledem k tomu, jakého výsledku dosáhla CSU v Bavorsku, si těžko může někdo myslet, že bude Seehofer připravený – vzhledem k tzv. horní hranici – k ústupkům.

Jenže horní hranici zase odmítají Zelení. A jak by zde mohl vypadat kompromis, je tedy otevřená otázka. Zelení i FDP chtějí zákon o přistěhovalectví, asi i CDU by souhlasila – kdyby se to jmenovalo zákon o přistěhovalectví odborných pracovních sil.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.