Nový začátek pro SPD?

ARD Tagesschau.  Sociální demokracie je po svém katastrofálním výsledku stále přesvědčená, že musí jít do opozice. Schulz už svou opoziční roli našel, ale bojuje i sám za sebe. Protože je tu žena, která ho může srazit dolů – a není to Merkelová.

Katastrofální výsledek 20,5 % – nikdo by nebyl zas tak překvapen, kdyby to byl i konec Martina Schulze. Zatím ale tomu tak není. Chce pracovat dát a postavit stranu z opozice. Je potřeba udělat generální inventuru a jedno je prý jasné – další velká koalice nepřipadá v úvahu.

Merkelová by podle Schulze měla volat raději jiným, než SPD. Přesto se ovšem Merkelová o kontakt snaží – prý je potřeba zůstat v kontaktu. Jenže Schulz interpretuje výsledek voleb odlišně, je podle něj jasné, že Němci si pokračování velké koalice nepřejí.

Schulz bude nyní o sám sebe bojovat v opozici, stačí si vzpomenout, že byl zvolen v březnu a to hned 100 % hlasů. Ale i tak se pod ní třese židle. Ale prozatím se zřejmě počká do voleb v Dolním Sasku.

Sociální demokracie byla ve volebním boji tak jednotná, jak už dlouho ne – což byla bezesporu Schulzova zásluha. Ale není jasné, zda tato jednota vydrží i po katastrofálním výsledku. Důležité pro mocenský souboj bude to, že frakci povede Andrea Nahles, která je (ještě stále) ministryní práce a představuje levicové křídlo strany. je to zkušená politička, ale zároveň reprezentuje mladší generaci, je jí jen 47 let.

Schulz prý nechce spekulovat o tom, kolik autority mu po volbách zbylo. Hlavním je nyní projekt nový začátek. Na sjezdu strany v prosinci už by měly být zpracovány důvody volební katastrofy a bude se rozhodovat o novém kurzu strany. nyní Schulz tvrdí, že chyby z porážek let 2009 a 2013 nebyly dostatečně dobře zpracovány. Chyby se prý nesmějí opakovat.

Nyní je tedy před stranou opoziční práce, nová role po čtyřech letech ve Velké koalici. Schulz dokonce tvrdí, že v demokracii je opozice je důležitější síla než vláda, protože je to opozice, kdo vládě ukazuje, co dělá špatně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.