Porošenko podepsal kontroverzní vzdělávací zákon. Budapešť chce blokovat další integraci Ukrajiny

Zpráva dne:  Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal nový vzdělávací zákon, který zakazuje výuku v ruském, maďarském i rumunském jazyce od páté třídy škol na Ukrajině. 

Zákaz se týká všech tří jazyků ukrajinských menšin, ale výjimku dostaly krymská tatarština a karaimština. Tyto dva jazyky dostaly status dvou původních jazyků Ukrajiny. Angličtina a další jazyky EU se budou moci používat ve školách jen u jednoho nebo několika předmětů.

Porošenko v tiskové zprávě v souvislosti se zákonem zdůraznil význam vzdělávání pro budoucnost země a řekl, že zákon posiluje roli státního jazyka, tedy ukrajinštiny ve vzdělávacím procesu. Výuka v cizích jazycích bude zakázána od roku 2018 a od roku 2020 nebude na Ukrajině žádná vyšší třída, kde by se děti vzdělávaly v rodném jazyku. S výjimkou tatarštiny a karaimštiny.

Záměrem zákona je podle slov Porošenka přiblížení se EU, zvýšení kvality vzdělávání a konkurenceschopnosti absolventů na trhu práce. A jak tisková zpráva dále říká, Ukrajina už v minulosti prokázala, že má respekt k právem menšin, její zákony jsou v souladu s evropskými standardy a je vzorem pro sousedí země. Porošenko také pověřil ministerstvo zahraničí dalšími konzultacemi s evropskými partnery a v Radě Evropy ohledně už přijatého zákona.

Nicméně zákon už kritizoval ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov i jeho maďarský kolega Péter Szijjártó, který v úterý řekl, že Maďarsko bude od nyní blokovat v rámci EU veškeré kroky ukrajinské integrace do EU.

Rumunský prezident Klaus Johannis před tím kvůli zákonu zrušil plánovanou návštěvu Kyjeva, což je jasný diplomatický signál nespokojenosti.

Na Ukrajině žije kolem 150 tisíc mluvčích maďarštiny a zhruba 300 tisíc rumunských/moldavských mluvčí. Podle dostupných informací karaimštinou mluví asi celkem 80 lidí v dnešním Litvě, v Polsku a na Ukrajině. Krymskou tatarštinou potom hovoří asi 200 tisíc mluvčí, z nichž velká část žije na území Krymu, který je de facto součástí Ruské federace.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.