Macronova vláda chystá škrty i daňové úlevy pro bohaté

AP. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona se chystá balancovat snížení daní se snížením výdajů pro nový rozpočet ve své celkové snaze zredukovat francouzský deficit.

Vláda počítá s tím, že rozpočet bude postaven na odhadech ekonomického růstu na příští rok v hodnotě 1,7 % HDP, tedy stejně jako letos.

Daňové škrty mají činit 10 miliard euro a mají přispět k nastartování růstu a spotřeby. Rozpočet počítá vedle toho se škrty ve výši 15 miliard euro.

Deficit státního rozpočtu by tak měl dosahovat 2,6 % HDP, což je méně než EU předepsaná částka 3 %.

Dle slov ministra financí Bruna La Maire větší utrácení ze státního rozpočtu ekonomické problémy Francie neřeší a nesnižuje nezaměstnanost, právě naopak.

Ze snížení daní mají mít užitek nejen firmy ale i domácnosti. Jedním z plánů je zrušit daň z bohatství, která platí pro lidi s příjmy nad 1,3 milionů euro, namísto ní má být zavedena daň z nemovitostí. Krok má pomoct návratu bohatých francouzských a zahraničních investorů zpátky do Francie.

Škrty se budou týkat podpory bydlení a dopravy a také francouzského zdravotnictví, které je považováno za jedno z nejlepších, ale kde se navršují dluhy. Přidáno má dostat obrana, spravedlnost, policie, vzdělání a životní prostředí. 10% daň budou platit majitelé dieselových aut.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.