Tillerson bude jednat v Číně o Severní Koreji, obchodě a návštěvě Trumpa

AP. Ministr zahraničí USA Rex Tillerson bude o víkendu na svojí druhé návštěvě Číny od letošního února. Tématem jednání jsou podle očekávání Severní Korea, obchod a listopadová návštěva Donalda Trumpa v Číně.

Severokorejská otázka se ocitla v novém stádiu poté, co si Donald Trump a severokorejský lídr Kim Jong Un vyměnili osobní útoky a výhružky válkou, které zastínily diplomacii. Tillerson se bude snažit o to, aby čínská strana realizovala plně resoluce OSN ohledně Severní Koreji a aby také omezila další dodávky ropy do země. Čínská strana zatím nařídila uzavření všech svých severokorejských podniků do ledna 2018. A postoj Washingtonu k čínské roli v této krizi je stále stejný: Peking jako hlavní hospodářský partner Severní Koreje musí udělat více.

Zároveň je to Trump, který chce od Číny více akce v otázce společného obchodu, což by mělo důsledky ve vztahu ke světové ekonomice. Trump Čínu kvůli obchodu a investicím opakovaně kritizoval, a to především kvůli velkému přebytku zahraničního obchodu. Washington chce po Pekingu mimo jiné zjednodušený přístup k možnost investovat v Číně.

Konečně se jednání budou týkat přípravy návštěvy prezidenta Trumpa v Číně, která je naplánována na listopad. Půjde o první návštěvu od té doby co nastoupil do úřadu. Hlavním bodem setkání bude nejspíš právě otázka Severní Koreje, i když vzájemných témat je více – včetně čínské militarizace Jihočínského moře, která se nelíbí USA i sousedním zemím v regionu. Cesta do Číny je naplánována několik týdnů potom, co se má rozhodnout o potvrzení prezidenta Si Ťin-pchinga v úřadě na dalších pět let.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.