Jeremy Corbyn potvrzen ve vedení Labour

Přečetli jsme: Labouristická strana potvrdila Jeremy Corbyna jako lídra strany a ten pokračuje v její zásadní proměně, a to včetně proměny konsenzu hlavního proudu britské politiky.

Neuvěřitelný rozdíl vůči minulému roku, kdy čelil rebelii z vlastních řad, komentují Corbynovo potvrzení noviny Financial Times.

Jeremy Corbyn v Brightonu, to byly také dvě písně. Ještě než začal hovořit, nemohl chybět chorus „Oh, Jeremy Corbyn“, který značí to, že on je ve středu pozoruhodné kultu osobnosti moderní britské politiky. Druhá píseň byl zajímavý výběr – aktuální hit číslo jedna o Taylor Swift, „Look what you made me do“, v němž říká – stará Taylor nemůže vzít telefon, protože je mrtvá.“

Corbyn pohřbil zbytky „Nové labour.“

Ve svém projevu zachytil obrat od těžké situace, kdy čelil rebelii svých vlastních poslanců a mizerným výsledkům veřejného mínění. Ale tento rok měl 68-letý muž jedno zásadní a jednoduché poselství: největší politická strana v západní Evropě je připravena vládnout.

Jak píší Financial Times, byznys se otřásl hrůzou. Organizace zaměstnavatelů už varovala, že kdyby strana měla realizovat své levicové návrhy, investoři budou utíkat jako o závod.

Ale tento týden potvrdil to, že Corbyn je jasným vůdcem strany, kterou změnil ve pulzující, mladé a radikální hnutí. Jeden z umírněných poslanců to vystihl jasně. Když byl dotázán, zda by dnes vstoupil do Labour, odpověděl prostě: Ne. Dnešní centrum je opravdu někde jinde, než bylo před 20-30 lety. Začíná vznikat nový konsensus po ekonomickém propadu a letech politiky škrtů.

Corbyn na konci svého projevu dal jasně najevo, že si myslí, že jeho verze socialismu se stává mainstreamem britské politiky. Lidé prý podle něj nacházejí svůj hlas v naději pro něco jiného a lepšího.

Pro vnitřní kroužek strany je zásadní, zda se strana posune dále doleva, a prý to má Corbyn v úmyslu. Chce, aby globální korporace platily větší daně, například. A také jsou naplánovány vyšší veřejné výdaje.

A co víc, stínový ministr financí John McDonnell, přiznal, že vypracovává válečnou strategii v případě, kdy by se odehrál spekulativní útok na libru po vítězství Labour. Takže je jasné, že strana si uvědomuje, jak je vnímána kapitálovými trhy.

Financial Times ovšem Corbynovy výroky, že Labouristická strana „neuspěla dostatečně“ ve volbách 2017, klasifikovala jako starý známý dialog, který ukazuje porážku jako morální vítězství.

FT proto připomínají, že i když Theresa Mayová vede rozdělenou a slabou vládu, labouristé i konzervativci si vedou v průzkumech stejně a Mayová stále vede v průzkumech „kdo by byl lepším premiérem“ nad Corbynem.

Strana se potýká s problémem spojení s bílou pracující třídou a se staršími lidmi. Strana také nemá jasnou politiku ohledně výsledku Brexitu – je to dosti jasné na tom, že Labour nyní strávila téměř týden snahou o tom pokud možno vůbec nemluvit.

Takový londýnský starosta Khan i další porušili oficiální linii a navrhli další referendum ohledně konečné dohody. Před dalšími volbami, bude Británie mít kurz Brexit a Corbyn bude muset přijmout nějakou pozici a nejen bitvu odkládat.

Články zveřejněné v sekci Přečetli jsme nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační obrázek: Autor – Rwendland – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58919716

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.