Arménská opozice chce odchod země z Eurasijské ekonomické unie

Ria. Opoziční frakce „Jelk“ (česky Cesta ven) v arménském parlamentu navrhuje mimořádně zařadit na plenární zasedání projekt k stanovení parlamentní komise, která by se zabývala odchodem země z Eurasijské ekonomické unie. Sdělila to v pátek poslankyně strany Jelk Lena Nazarjan.

Před tím oznámil už předseda frakce Nikol Pašinjan, že věc se bude na plenárním zasedání posuzovat 3. října. 27. září dal nicméně parlamentní výbor pro vnější vztahy negativní odpověď na nápad takovou komisi založit. Vládnoucí Republikánská strana odmítla, že by taková komise byla nutná.

Podle jednacího řádu arménského parlamentu je ale možné podobný návrh podat také mimořádně na plénu.

Poslanci strany Jelk navrhují, aby Arménie vystoupila z Eurasijské ekonomické unie proto, že to podle nich negativně ovlivňuje možnosti spolupráce s jinými zeměmi-sousedy – s Gruzií a Íránem a snižuje ekonomicko-sociální ukazatele země. Republikánská strana, která je nyní u vlády celý nápad s odchodem z EAEU odmítla.

Liberální strana Jelk má ve 105-členném parlamentu Arménie celkem 9 mandátů.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.