Rakousko: Špinavá volební kampaň

ARD Tagesschau.  Pro rakouskou sociální demokracii už to ani nemůže být horší. Dva týdny před rakouským volbami se ukázalo, že jeden ze spolupracovníků sociální demokracie stojí za špinavou kampaní proti předsedovi lidovců Sebastianu Kurzovi.

Vedoucí kampaně Georg Niedermuhlbichler následně odstoupil. Jednalo se o několik facebookových stránek, jedna dokonce s rasistickým obsahem (Pravda o Sebastianu Kurzovi).

Jenže se zdá, že tyto facebookové stránky namířené proti Kurzovi byly vytvořeny a provozovány se souhlasem centrály rakouské sociální demokracie. Byly odstraněny až teprve nyní po aktuálních odhaleních. Ještě před odstoupením uvedl vedoucí kampaně, že stránky nebyly financovány stranou, ani provozovány. Ale stejně nakonec odstoupil.

FPÖ (Svobodní) požadují vyvození dalších důsledků a odstoupení kancléře Christiana Kerna.

Ovšem načasování je pro sociální demokracii Rakouska nešťastné. Kernova strana se v průzkumech potácí, sociální demokracii hrozí odchod do opozice. Naopak lidovci se svým kandidátem Kurzem mají šanci se 15. října stát nejsilnější stranou, Kurz se může stát kancléřem. FPÖ, jejímž lídrem je Strache, má šanci na druhé místo a tedy i na účast v koaliční vládě.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.