Portugalští socialisté si zajistili vítězství v místních volbách

Financial Times.  Jednalo se o první volební test pro středolevicového premiéra, informovaly noviny Financial Times.

Vládnoucím socialistům se v Portugalsko podařilo uspět, dosáhli masivního vítězství v místních volbách. Je to tedy i úspěch vlády, která se postavila proti škrtům. Tyto volby byly prvním testem pro portugalského středolevicového premiéra Antonia Costu. A zdá se tedy, že menšinová vláda by měla přežít celé čtyřleté období.

Jedná se o největší vítězství socialistů v místních volbách, podařilo se jim získat 157 ze 3058 municipalit v zemi, tedy 38 % celkových hlasů. Hlavní opoziční stranou jsou pravicoví sociální demokraté, kteří utrpěli naopak nejhorší porážku, s jen 16 % hlasů.

Premiér uvedl před jásajícím davy v Lisabonu, kde si Socialisté zajistili vítězství, že se jedná o historické vítězství a že posílí politické změny, které započaly před dvěma lety.

Portugalští voliči v místních volbách tradičně trestali vládnoucí strany, ale tentokrát potrestali opozici.

Výsledky voleb naznačují, že menšinová vláda socialistů nejenže vydrží plné období, ale že mohou vyhrát i další volby v roce 2019.

Costa si získal popularitu tím, že neočekávaně vytvořil širokou levicovou alianci, aby zvrátil politiku austerity. Očekávalo se, že jeho spojení s Komunistickou stranou a s antikapitalistickým Levým blokem bude problém a rozpadne se. Ale Costovi se podařilo více než naplnit fiskální cíle EU, změnit politiku austerity a zařídit ekonomické oživení, včetně poklesu nezaměstnanosti.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.