Američané pozastavili kvůli Kataru některá vojenská cvičení v Perském zálivu

AP. Americká armáda pozastavila některé vojenská cvičení se zeměmi Perského zálivu kvůli probíhající diplomatické krizi, která se týká Kataru. Americké velení v pátek neuvedlo detaily svého rozhodnutí, ale panují zřejmě obavy z probíhajícího konfliktu v Perském zálivu, kde je umístěna americká Pátá námořní flotila a klíčové základny pro americkou kampaň proti Islámskému státu v Iráku a v Sýrii i ve válce v Afghánistánu.

Katarská krize pokračuje od června letošního roku, kdy Saúdská Arábie, Bahrajn a Spojené arabské emiráty zahájily ekonomickou blokádu Kataru, obviněného z podpory islámského terorismu. Nejprve americká armáda tvrdila, že krize její operace v oblasti nijak neovlivní. Nyní ale velení přiznalo, že svoje vojenské aktivity v regionu probíhající krizi přizpůsobí v duchu „inkluzivnosti a společných regionálních zájmů“.

Mezi vojenskými cvičeními, které budou ovlivněny, je nejspíš Eagle Resolve, každoroční cvičení, ve kterém cvičí jednotky států Perského zálivu a USA od roku 1999.

Zdá se, že  rozhodnutí souvisí s tím, že USA upřednostňují, aby byla současné krize v Perském zálivu vyřešena spíše dříve než později. Asi se jedná o náznak, že dlouholetému klíčovému spojenci regionu dochází trpělivost, řekl agentuře AP analytik Kristian Coates Ulrichsen.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.