EU navrhuje daňovou reformu, chce se vypořádat s daňovými podvody u DPH

Zpráva dne: EU navrhuje změny pro výběr DPH, které mají zamezit daňovým únikům v Evropské unii. Ty činí podle jejích odhadů 50 miliard euro ročně. Dnešní pravidla pro DPH jsou z roku 1993.

Brusel navrhl změny DPH tak, aby se lépe dalo bojovat proti podvodům u této daně. Jejich výše se odhaduje na 50 miliard euro ročně. Reforma je spojena s globálními pokusy o snížení vyhýbání se dani a je také pokusem, jak snížit administrativní zátěž pro evropské firmy.

Evropská komise doufá v ochotu členských států překonat rozdíly a přijmout nová opatření. Pravidla k DPH jsou stará čtvrtstoletí a už nejsou pro dnešek vhodná, uvedl k tomu komisař Pierre Moscovici. Pravidla DPH byla přijata v roce 1993, jako dočasné řešení, než se dosáhne harmonizace daní, kterýžto cíl byl nakonec opuštěn.

Členské státy EU vyberou na DPH každý rok asi 1 bilion euro, tedy 7 % HDP EU. Ale kvůli přeshraničním podvodům mohou být ztráty až 50 mld. euro, i když Europol odhaduje cifru na dvojnásobek. Moscovici říká, že nová pravidla mají firmám ušetřit administrativní náklady až ve výši 1 mld. euro ročně a zároveň lépe bojovat proti tzv. karuselovým obchodům (missing trader). Tyto přeshraniční obchody zahrnují prodej produktů jako jsou mobilní telefony, počítačové čipy, kdy nejprve je nakoupeno zboží bez DPH od dodavatele v jiné zemi, následně prodán výrobky za plnou cenu i s DPH, která je obvykle 21 %. A obchodník prostě zmizí i s vybranou DPH, kterou si vyžádal od vlády. Takto se vytvoří síť firem, které přes toto kolečko nechávají převádět produkty, žádají o vrácení DPH – je to karuselový podvod. Moscovici upozornil na to, že karuselové obchody jsou spjaty i s financováním terorismu. Novináři našli vazby mezi radikálním klerikem al-Masrim, a prodejem sýru a kuřat, některé stopy vedou až do Pákistánu.

Moscovici chce, aby nová pravidla platila od roku 2022. Návrhy nezahrnují harmonizaci daní, ale to, že dodavatelé budou účtovat DPH na všechny prodeje v EU.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.