Investice, ropa, pšenice, Kalašnikovy a systém S-400: O čem se dohodl Putin se Saúdy?

Aktuálně: Systém S-400 není jedinou součástí rusko-saúdských dohod. Jedná se také o 10 miliard saúdských investic, ruský dovoz pšenice a ječmene, výrobu ruských automatů Kalašnikov, spolupráci v kosmu a samozřejmě o ropu.

Rusko a Saúdská Arábie se dohodly na dodávce ruského protiraketového systému S-400, který patří k nejlepším ve své třídě. To ale není všechno.

Při historické návštěvě Moskvy přivezl saúdský král Salmán do Ruska 10 miliard dolarů investic. Spolupráce obou zemí bude zasahovat snad všechny sféry: počínaje pšenicí až k licencím na výrobu ruského automatu Kalašnikov.

Saúdský monarcha byl v Rusku poprvé od vzniku vzájemných vztahů před 90 lety. Počítá se sem sovětská epocha kontinuálně. Putin při návštěvě Salmána zdůraznil, že SSSR v roce 1926 byl mezi prvními zeměmi, které uznaly nezávislý saúdský stát. Král Salmán navštívil sice Rusko v roce 2006, ale tehdy byl ještě jenom guvernérem provincie Er-Rijád a nikoliv králem. Putin byl v Saúdské Arábii v roce 2007.Tehdy, před deseti lety, Putin také pozval do Ruska tehdejšího monarchu krále Abdulla. Jenže cestě bránily relativně chladné vztahy obou zemí. Ledy prolomil nynější korunní princ Mohamed bin Salmán, který se v roce 2015 zúčastnil ekonomického fóra v Petrohradě.

Ruská strana tvrdí, že potenciál rozvoje vztahů je o mnoho větší. Letos se obchodní obrat mezi Ruskem a Saúdskou Arábii zvedl od ledna o 46,7 % na 430 milionů dolarů, což je malá suma.

Při návštěvě bylo podepsáno celkově 14 smluv, které zahrnují různé spektrum oblastí. Jedná se například o spolupráci v kosmickém výzkumu nebo o ruský dovoz obilí – konkrétně pšenice a ječmenu. Zvláště dovozy ječmenu tvoří dnes velkou část ruského obchodu se Saúdskou Arábii. Pšenice je další na řadě vzhledem k tomu, že se Saúdové rozhodli tuto plodinu ve své zemi nepěstovat.

Dalším sektorem spolupráce jsou zbraně: došlo k uzavření smluv o výrobě zbraní v Saúdské Arábii, která znamená dle dohod lokalizaci výroby ruských zbraní, včetně lokalizace a licence na výrobu automatu Kalašnikov A-103 a dodávky protiraketového systému ruské výroby S-400.

Saúdská ropná forma Saudi Aramco, Ruský fond přímých investic (RFPI) a společnost SIBUR se budou společně věnovat realizování projektů v oblasti zpracování ropy.

V květnu navštívil Saúdskou Arábii americký prezident Donald Trump a uzavřel tam dohody za 110 miliard dolarů. Dnes bude král Salmán jednat s premiérem Ruska Dmitrijem Medveděvem, takže podle deníku Gazeta.ru zatím není jasné, jak velká bude konečná suma společných projektů.

Ilustrační obrázek: Oficiální stránky prezidenta Ruské federace Kremlin.ru: http://www.kremlin.ru/events/president/news/55775/photos/50636

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.