Vyhlásí Katalánsko v pondělí nezávislost?

ARD Tagesschau. V Katalánsku to na uvolnění nevypadá. Již v pondělí by mohla regionální vláda vyhlásit nezávislost. Ale Madrid může ústavně vládu v Barceloně zbavit moci a ústavní soud už mezitím zakázal svolání katalánského parlamentu. Zprostředkování španělská vláda odmítla.

Již v pondělí by Katalánsko mohlo jednostranně vyhlásit oddělení od Španělska. Strany separatistické koalice svolaly v Barceloně plenární zasedání regionálního parlamentu. A při této příležitosti by mohla být také vyhlášena nezávislost. Toto zasedání následně ústavní soud Španělska zakázal. 

Carles Puigdemont ohlásil, že oficiální odpoutání Katalánska od Španělska je jen otázkou dní, zatím se budou dopočítávat hlasy z ciziny.

Španělská vláda zprostředkování odmítá a tvrdí, že nebude o ničem ilegálním vyjednávat a že se žádnému tlaku nepoddá. Rozhovory se budou konat jen tehdy, až se Puigdemont vzdá úsilí o nezávislost. Tedy, má se podle Madridu, vrátit na cestu zákona.

Puigdemont ve své řeči v televizi požadoval prostředníky, často zaznělo slovo „dialog“, ale slovo nezávislost ani jednou. Ale také uvedl, že jeho vláda (tj. Katalánska) „neuhne od svých závazků ani o milimetr.“

Puigdemont také ostře kritizoval řeč krále Filipa VI. Král se přihlásil k politice centrální vlády a roli zprostředkující a vyrovnávající tak podle Puigdemonta neplní. Proto také prohlásil, že král svým rozhodnutím mnoho lidí v Katalánsku zklamal.

Král se do konfliktu zapojil a to ostrými výtkami vůči Barceloně. Uvedl, že svým nezodpovědným chováním ohrožuje regionální vláda hospodářskou a sociální stabilitu Katalánska a potažmo celého Španělska.

Aby španělská vláda zabránila vyhlášení nezávislosti, pak by mohla poprvé v dějinách země použít článek 155 ústavy. Tím by mohla zbavit regionální vládu moci, a vzít Katalánsku částečnou autonomii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.