Francoužští Katalánci tajně pomohli při organizaci referenda

Aktuálně: Když španělská policie zabavila celkem milionů volebních lístků ke katalánskému referendu, panovaly obavy, že se lidové hlasování nebude moci konat.

Tento krok španělské vlády donutil katalánské separatisty k vytvoření tajné sítě, která by umožnila vytištění nových lístků. A místo, které k tomu bylo určeno leží v jižní Francii, v regionu přezdívaném jako severní Katalánsko. Nově natištěné lístky se potom do Katalánska dostaly v utajení.

Na konci francouzsko-španělské války v roce 1659 došlo k rozdělení Katalánska a v roce 1700 francouzský král zakázal v Rousillonu použití katalánského jazyka. I přes tyto snahy ale místní kultura žila dále. V době občanské války tu hledalo útočiště dost katalánských republikánů.

V Perpignanu, hlavním městě východních Pyrenejí je orgán, který oficiálně reprezentuje katalánskou vládu a jako organizace má posilovat spolupráci a výměnu mezi francouzským Katalánskem a tím španělským. Organizace dostala po zatčení několika úředníků v Katalánsku kvůli chystanému referendu podporu Asociace starostů, poslanců a mezikomunit ve východních Pyrenejích.

Ve východních Pyrenejích žije na 400 tisíc lidí, z nichž jedna čtvrtina rozumí nebo mluví katalánsky. Nicméně nemá oficiální status, protože ten má dle ústavy Francie španělština, ale jsou tu dvojjazyčné školy, které umožňují francouzsko-katalánské vzdělávání. Pro školní rok 2012-13 sem nastoupilo asi 13 tisíc žáků.

Ve Francii je katalánská identita spíš otázka kultury a folkloru. Obyvatelé severního Katalánska jsou si vědomi svých kořenů. V rámci vytváření francouzských super-regionů šla kampaň za návrat jména této oblasti jako Pays Catalan pro nově zformovanou Occitánii. Tisíce lidí to podpořily demonstracemi v Perpignanu.

Nicméně podpora nezávislosti je v této části Francie mizivá, ale sílí hlasy volající po větší autonomii. Dvě politické strany doufají nyní, že se jim povede prosadit referendum o vytvoření nové komunity, která by se jmenovala místo Východních Pyrenejí – Severní Katalánsko.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.