MMF: Lagardeová si pochvaluje růst, ale vlády prý musejí udělat víc ohledně dluhu

Financial Times.  Christine Lagardeová, šéfka MMF, uvedla, že mezinárodní ekonomika si užívá růstu, ale zároveň vyzvala vlády, aby „oživení nepromrhaly.“ MMF vidí budoucnost optimisticky, jak co se týká růstu, tak i pracovních míst.

Všechny ekonomiky G20 by totiž měly růst. Oživení je patrné také v eurozóně, i v zemích jako je Itálie a Portugalsko. Vyzvala ale také země, aby provedly reformy, které se celkově dělají lépe v dobrých časech, než ve zlých. Lagardeová také souhlasí s normalizací měnové politiky, která se týká amerického FEDu i ECB.

Výzva Lagardeové se týká i vlád – měly by dostat pod kontrolu své veřejné dluhy, s výjimkou Německa a Jižní Koreje. Nejvíce ovšem zdůraznila, že země by se měly snažit prodloužit expanzi snížením byrokracie a zvýšením výdajů na výzkum a vývoj a investicemi do infrastruktury. Chválila také japonské reformy trhu práce, které vedly ke zvýšení počtu pracujících žen. Lagardeová také zvýraznila téma inkluzivního růstu. Dokonce avizovala, že v novém výzkumu MMF je návrh na zvýšení horních daňových sazeb, a to aniž by došlo ke zpomalení růstu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.