Erdogan oznámil začátek vojenské operace Turecka v Sýrii

AP. Turecký lídr Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Turecko začalo „vážnou“ vojenskou operaci v syrské provincii Idlib společně s Tureckem podporovanými opozičními silami a ve snaze de-eskalovat situaci v Sýrii.

Operace byla očekávána v souvislosti s dohodami v kazašské Astaně, kde bylo dohodnuto, že Turecko, Írán a Rusko budou vytvářet de-eskalační zóny. Podle dohody se bude Turecko starat o bezpečnost uvnitř regionu Idlib, Rusko na okrajích.

Turecko silně podporuje syrskou opozici, zatímco Rusko a Írán podporují současného prezidenta Bašara Asada. Erdogan jednal nedávno o situaci v Sýrii s ruským lídrem Putinem, následně byl minulý týden na návštěvě v Teheránu. Cílem probíhajících operací, které zatím probíhají bez přímé vojenské účasti turecké armády, je likvidace skupiny al-Nusrá.

Podle amerických zdrojů se nicméně severosyrská provincie Idlib stala nejvíce koncentrovaným útočištěm al- Kajdy od září 2001.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.