Letité spojenectví CDU a CSU vážně ohrožuje otázka horního limitu pro migranty

Aktuálně: Snahy o novou koalici značně komplikují Angele Merkelové bavorští konzervativci z CSU, kteří doma v Bavorsku utrpěli volební ztráty ve prospěch krajní pravice.

CSU se obává další pohromy ve spolkových volbách příští rok a proto se snaží nyní prosadit kontroverzní limit pro nově příchozí migranty v Německu.

Merkelová určení horního limitu považuje za protiústavní a Zelení limit také odmítají. V neděli se obě sesterské strany CDU a CSU mají sejít k jednání a překonat tak rozdíly. Obě přitom utrpěly ztráty ve prospěch Alternativy pro Německo v parlamentních volbách před dvěma týdny. Všude v jižním Německu při hranicích, kudu v roce 2015 směřovaly skupiny uprchlíků, volili Alternativu pro Německo a dezertovali tak od CSU k AfD. Příkladem je Pasov, kde CSU spadla o 13,4 % ve srovnání s předchozími volbami, zatímco AfD získala 12,1 %.

CSU měla přitom roky právě v bohatém a konzervativním Bavorsku výjimečnou pozici, která zaručovala také její celostátní vliv. Nyní se strana musí ptát, jak zacelit svoje rány z posledních voleb. Navrhuje tak horní strop pro přijetí migrantů na Německa v rozsahu 200 tisíc lidí ročně. Což její sesterská CDU odmítá. A podle deníku Süddeutchsche Zeitung je to vážné: sesterská aliance reprezentovaná Angelou Merkelovou za CDU a Horstem Seehoferem za CSU čelí nejhorší výzvu od roku 1976, kdy jejich spojenectví ohrožoval bavorský premiér Franz-Josef Strauss.

Nedělní jednání obou stran má definovat společný program pro vládní jednání, ale lidé z CSU tvrdí už nyní, že otázka horního limitu pro ně není k vyjednávání. Jenže to zase je spojené s rizikem toho, že vláda ztratí koaličního partnera v Zelených, kteří jsou proti stanovení limitu.

Další ale viní H. Seehofera z toho, že čelí své vlastní rezignaci ve straně tím, že tlačí na stanovené horního limitu, což není realistické. Německo má, jak řekl Reuters starosta bavorského Weigscheidu Lothar Venus, mnohem víc problémů než jen uprchlíky, ze kterých si udělala téma Alternativa pro Německo.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.